• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Taş gibi skandal

Taş gibi skandal

14.04.2018, 23:21

’ne bağlı İZFAŞ’ın düzenlediği Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na katılan firmalar, sonunda blok taşlarının tahliyesi için ikinci kez ödeme yapmak zorunda kaldı. Sözleşme gereği nakliye ücretini baştan ödeyen firma temsilcileri duruma tepki gösterdi

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZFAŞ bünyesinde 28-31 Mart Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı yaklaşık bin firmanın katılımıyla gerçekleştirilmişti. İZFAŞ'ın anlaşmalı olduğu nakliye şirketi, firmaların blok taşlarının indirme-bindirme işlemlerini üstlendi. İZFAŞ firmaların fuar alanına stant kurmaları ve yerleşmeleri için 20 gün süre verirken, firmaların tahliyesi için sadece 6 gün süre tanıdı.

BÖYLE ŞEY GÖRMEDİK

Tahliye süresi, blok alanı katılım sözleşmesinde belirtilmedi. Şirketin vinçleri yetersiz kaldığı için firmalar verilen sürede tahliyeleri gerçekleştiremedi.
İZFAŞ tarafından firmaların kendi araçlarının kullanılmasına izin verilmezken, verilen sürede tahliye yapmayan firmalardan ikinci kez nakliye parası alındı. Yapılan sözleşmede işgaliye ve nakliye ücretlerinin önceden ödendiğini belirten firma temsilcileri, "Elden veya havale yoluyla birçok firma ödeme yaptı. İZFAŞ'tan yetkilileri defalarca aramamıza rağmen tek bir yetkiliye dahi ulaşamadık. Birçok firma daha fazla uğraşmamak için yeniden ödeme yaptı. 6 günde tahliye zaten mümkün değildi. Kimi firmalar elden taş başına 400 lira ödeme yaptı, kimi 50-100 lira vinçlere verdi. Kimin neye ne ödediği belli değil" dedi.

FATURA ALAMADIK

Ödemeler için fatura alamadıklarını vurgulayan firma temsilcileri, "Defalarca ulusal ve uluslararası fuarlara katıldık. Böyle bir organizasyonla ilk kez karşılaşıyoruz. Yaptığımız ödemelerin kaydı olsun diye faturalandırılmasını istedik ama fatura verilmedi. Daha sonra gönderileceği söylendi. Bankamızdan aldığımız havale dekontlarından başka elimizde belge yok" diye konuştu. Firma temsilcileri ayrıca, nakliye parası vermemek ve zaman kaybetmemek için kendi araçlarıyla nakliye yapmak istediklerini ama buna da izin verilmediğini vurguladı. Ödeme yapmayı kabul etmeyen bir firma temsilcisi ise, "Sözleşmede belirtilmemiş bir durum için tekrar ödeme yapmayı kesinlikle reddettik. İZFAŞ'a zar zor ulaşarak durumu açıkladım.
Zaten İzmir dışından katılan bir firmayız. Ama bizi bir türlü anlamak istemediler, bunun üzerine basını çağırarak yapılanları anlatacağımızı söyleyince bizden harici para almadılar" diye konuştu.

ÖZEN GÖSTERİLMEDİ

Nakliyeyi gerçekleştiren görevlilerin gereken özeni göstermediğine dikkat çeken firma temsilcileri, "Taşlarımız pata küte taşındı. Ters konulan bir taşı düzeltmeleri için neredeyse yalvardık ve düzeltilmedi. Taşlarımız zarar gördü. Birçoğu sergilenmek üzere gelen kıymetli taşlardı. O kadar verdiğimiz paranın yanı sıra bir de böyle zarara uğratıldık. Bizlere izin verilseydi kendi taşlarımızın nakliyesini doğru düzgün ve az maliyetle yapabilirdik.
Belediye, firmalardan defalarca para aldı ve işini doğru düzgün yapmadı" diye konuştu.

NİDA ALADAĞ

Taş gibi skandal haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN