• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Taşocağı yakınında çevre pikniği

Taşocağı yakınında çevre pikniği

17.04.2018, 00:16

’de kurulan taşocağı için ‘ÇED gerekli değildir’ kararını İdare Mahkemesi üç kez bozdu. Zeytinliklere, baraja ve meralara yakın olan ocağın halen faaliyetini sürdürmesi üzerine, vatandaşlar ve çevreciler tutanak tuttu

İzmir'in Çeşme ilçesine bağlı Germiyan mahallesinde kurulan kalker ocağı ile kırma- eleme tesisi için verilen ÇED kararı, üçüncü kez mahkemeden döndü. Mahkeme, zeytinlik ve tarım alanlarına yakın olduğu gerekçesiyle 'ÇED gerekli değildir' kararını iptal etti. Ancak kapatılması için gerekli olan yasal süre dolmasına rağmen faaliyetini sürdüren tesis, çevrecilerin tepkisini çekti. Bölgeye giderek tutanak tutan, taşocağı tesisinin yakınında piknik yapan çevreciler ve davcı vekili avukat Şehrazat Mercan, mahkeme kararının uygulanması için Kaymakamlığa başvuruda bulunacak. Yine kırma-eleme tesisi içinde planlanan asfalt plent tesisleri için verilen 'ÇED gerekli değildir' kararı, İzmir 5'inci İdare Mahkemesi'nce iptal edildi.

ÜST ÜSTE HUKUK ZAFERİ

İzmir Çeşme'ye bağlı Germiyan mahallesindeki bir kalker ocağı ve kırma-eleme tesisine üç kez 'ÇED gerekli değildir' raporu verildi.
Birinci karar, İzmir 4'üncü İdare Mahkemesi'nce iptal edildi. İkinci kez verilen 'ÇED gerekli değildir' kararı da İzmir 5'inci İdare Mahkemesi'nden döndü. Üçüncü rapora karşı ise İzmir 1'inci İdare Mahkemesi'nde dava açıldı.

ZEYTİNLİKLERE YAKIN

Germiyan sakinlerinin açtığı davada, mahkeme tesisin hem mera alanlarına hem de zeytinliklere yakın olduğuna oysa bu tür tesislerin zeytinlik alanlara 3 kilometre uzaklıkta bulunması gerektiğine dikkat çekti. Mahkeme ayrıca kararında tesisin, Kutlu Aktaş içme ve sulama barajının etki alanında kaldığına vurgu yaparak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Çeşme Belediyesi'nin de müdahil olduğu davada 'ÇED gerekli değildir' kararının iptaline hükmetti.

TUTANAK TUTTULAR

Tesisin faaliyetinin durdurulması için verilen 30 günlük yasal süre doldu. Germiyanlılar, çevreciler ve davacıların vekili Şehrazat Mercan, tesisin bulunduğu alana gidip piknik yaptılar ve tutanak tuttular.
Ardından da mahalle kahvesinde toplandılar. Çeşme Kent Konseyi'nin düzenlediği toplantıda Avukat Şehrazat Mercan, Danıştay'ın zeytinliklerin olduğu yerlere bu tür tesislerin kurulmaması yönünde kararı olduğunu anımsattı.

KANUNLAR UYGULANSIN

Bu tesisin de Danıştay kararını dikkate alarak bir daha açılmamak üzere kapatılması gerektiğini söyleyen Mercan, "Eğer davanızın gerçek sahipleri yoksa moral ve motivasyonunuz olmaz. Buradaki tüm vatandaşlar bu davayı desteklemeli.
Taş ocağını yapan firmalar hep kazanmak ister. Buna dur diyecek olan devlet burada hakem durumunda. Mahkeme kararlarının uygulanmasını bekliyoruz" dedi.

ASFALT TESİSLERİ İÇİN DE İPTAL ÇIKTI

Germiyan'da bir diğer iptal kararı asfalt tesisleri için çıktı. Yine kırma-eleme tesisi içinde yapılması planlanan asfalt plent tesisleri için de 'ÇED gerekli değildir' kararı verildi. Kararın iptali için İzmir 5'inci İdare Mahkemesi'nde dava açıldı.
Mahkeme ÇED olumlu kararı alınmadıkça, bu tür projelere onay verilemeyeceğini ve yatırıma başlanamayacağına hükmederek, 'ÇED gerekli değildir' kararını iptal etti.

Taşocağı yakınında çevre pikniği haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN