• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Körfez’i temizleriz

Körfez’i temizleriz

02.05.2018, 00:00 Güncelleme Tarihi: 02.05.2018,00:37

’ın, ‘Pis kokudan bıktık’ başlıklı dünkü manşeti büyük yankı uyandırırken, AK Parti İl Başkanı , “İzin verin ’ni yüzülecek hale getirelim” dedi

FATİH ŞENDİL

Yeni Asır'ın, İzmirlilerin sıcaklarla beraber yeniden çilesini çekmeye başladığı Körfez'in pis kokusu ve bir türlü çözülemeyen çöp tesisi sorununu gündeme getiren dünkü manşeti büyük yankı uyandırdı.
AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, yıllardır adeta bir İzmir klasiği haline gelen Körfez'in kötü kokusu ile çöp tesisi sorununu çözmeye hazır olduklarını ve Körfez'i denize girilecek şekilde temizleyeceklerini söyledi.
Şengül "Biz İstanbul'da insanların kilometlerce yakınından geçemediği Haliç'i temizleyen bir belediye anlayışı içinden geliyoruz. Bize müsaade etsinler en kısa sürede çöp sorununu çözüp, İzmirlileri denize girilecek bir Körfez'e kavuşturalım" dedi.

'ÇÖP SORUNU BİTER'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "İktidara gelirsek Türkiye'yi İzmir'i gibi yöneteceğiz" sözlerini hatırlatan Başkan Şengül, "İzmir'in en önemli ve en büyük çevre sorunlarından birisi haline gelen çöp sorununu halen daha çözememiş olması her kesimin tepkisini çekiyor.
Büyükşehir Belediyesi 1992 yılında Harmandalı' da çöp depolama tesisi kurdu. Her gün binlerce ton çöpün serildiği alan, aradan geçen 26 yıllık süreçte ekonomik ömrünü doldurdu. Zaman zaman İzmirlilerin ve Çiğli Harmandalı çevre sakinlerinin protestosuna sahne olan çöp tesisi için yeni yer arayışları başarısızlıkla sonuçlandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin beceriksizliği yörede yaşayan vatandaşların yıllarca çile çekmesine neden oldu. Bize izin versinler en kısa sürede çöp sorununu halledelim. İnanın bu sorunu biz hallettikten sonra kalıcı çalışmalarla 50 yıl bu kentin çöp sorununu rafa kaldıracağız ve İzmir'in Avrupa kentleri ile yarışması için zaman harcayacağız" dedi.

"Halkapınar başta olmak üzere zaman zaman Alsancak, Göztepe, Karşıyaka ve Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nda bile insanların burunlarını kapatarak gezmek zorunda kalması bu çağda olacak şey değil" diyen Şengül, sözlerini şöyle noktaladı:

'ÇÖZÜM BASİT, YAPAMIYORLAR'

Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojileri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar; ağır metaller de barındıran dere kaynaklı kirliliğin, 'Yüzülebilir Körfez' hedefine darbe vurduğunu ifade ediyor. Sayın Yaşar, 'Eğer derelerden Körfez'e akan kirliliği engellerseniz, milyonlarca lira para harcayarak tarama gemileri almanıza ve işgücü bağlamazına gerek kalmaz' diyor. Bu kadar basit bir işlemi bile yapmıyorlar ya da yapamıyorlar.
Bıraksınlar biz en iyisini yaparız. Körfeze akan dereleri, kirlilik kaynaklarını biz kuruturuz. İzmir Körfezi'ni yüzülecek hale getiririz.

Körfez’i temizleriz haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA