• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Çöp bir sene daha Kiraz’a dökülecek

Çöp bir sene daha Kiraz’a dökülecek

11.05.2018, 10:53 Güncelleme Tarihi: 11.05.2018,10:55

’li Başkan , Kiraz’ı 14 ay daha çöpe mahkum etti. Kirazlıların isyanına kulak tıkayan Kocaoğlu, internet sitesinden çöp serimi ve transferi için 5 Haziran’da ihaleye çıkılacağını duyurdu

İzmir Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz mart ayında meclis toplantısında Ödemiş ve Beydağ ilçelerinin çöplerinin 14 süreyle daha Kiraz'a dökülmesine ilişkin karar aldı. AK Partili Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar ve Kirazlılar bu karara sert çıkmasına rağmen, CHP'li Büyükşehir bildiğini okudu.

İzmir Büyükşehir'in resmi internet sitesinde yayınlanan ihale ilanına göre ihaleyi alan firma 1 Ağustos itibariyle çöp serimi ve transferine başlayacak. Durum böyle olunca zaten 1 yıldır çevre ilçelerin çöpü ile mücadele eden Kiraz, 14 ay süreyle daha bu sıkıntıyı çekmek zorunda kalacak. 5 Haziran'da gerçekleştirilecek ihale kapsamında 1 yıl süreyle daha 63 bin 900 ton çöp Kiraz'daki depola alanına dökülecek.

Şartnameye göre işin süresi 1 Ağustos 2018'de başlayıp 30 Eylül 2019 tarihine kadar devam edecek. Yaklaşık 14 aylık süre zarfında Ödemiş Transfer İstasyonuna gelen katı atıklar araçlarla Kiraz Çöp Depolama Alanı'na taşınacak.

Ödemiş ve çevre ilçelerden gelen çöpün burada iş makinaları tarafından alana serimi gerçekleştirilecek. Durum böyle olunca bölgede büyük ve küçükbaş hayvancılıkla geçimini sağlayan köylü zor durumda kalacak.

Çöp suyunun yeraltı sularına karışması halinde içme suyu olarak kullanılan temiz su kaynakları kirlenecek, toplu hayvan ölümleri gerçekleşebilecek.

'YOLA HENDEK KAZAR O ÇÖPÜ DÖKTÜRMEM'

Geçtiğimiz mart ayında Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı'nda çevre ilçelerin çöplerinin 1 yıl süreyle daha Kiraz'a dökülmesine ilişkin karar alınmasının ardından AK Partili Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar yaşananlara büyük tepki göstermişti.

Başkan Özçınar, o dönem yaptığı açıklamada, Başkan Kocaoğlu'nun kendisine Ödemiş ve Beydağ'ın çöpünü sadece 1 dönem Kiraz'a döküleceğini sözünü aldığını söylemişti. Özçınar, "Bir dönem dolmak üzere.. Kiraz sahipsiz değildir. Yola hendek kazarım o çöpü döktürtmem" ifadelerini kullanmıştı. Büyükşehir Belediyesi'nin bu kararına çöplüğün bulunduğu bölgedeki mahalle sakinlerinden de büyük tepki gelmişti.

ERTAN GÜRCANER / EGELİ SABAH

Çöp bir sene daha Kiraz’a dökülecek haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN