• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Pazarcıların zaferi

Pazarcıların zaferi

16.05.2018, 00:19 Güncelleme Tarihi: 16.05.2018,00:19

CHP’li belediyelerin arasındaki anlaşmazlıktan dolayı tezgah açamayan ve 6 aydır eylem yapan esnafının sorunu çözüldü. Pazaryeri, Manavkuyu’da kurulacak

NİDA ALADAĞ

İzmir'in eski pazarlarından olan ve Danıştay kararıyla kapatılmasından sonra esnafın kendilerine yeni bir yer verilmesi için defalarca İzmir Büyükşehir Belediyesi ve son olarak CHP Genel Merkezi önünde eylem yaptığı Özkanlar pazaryerine yer bulundu. 6 aydır süren mücadele sonucunda zafer kazanan pazaryeri esnafı, tekrar tezgah açabilmenin sevincini yaşadı.
CHP'li belediyelerin arasındaki anlaşmazlıktan dolayı yer sorunu yaşayan pazar esnafının protestoları sonucu yaklaşık 6 ay sonra yer sorunu çözüldü. Pazaryeri, bundan sonra Manavkuyu Mahallesi'nde kurulacak.

DAVAYLA KALDIRILMIŞTI

İzmir'in Bayraklı ilçesinde yıllardır kurulan Özkanlar pazaryeri, bölgede oturan bazı ilçe sakinlerinin kaldırılması için açtığı davanın lehlerine sonuçlanması ve Danıştay 8'inci Dairesi'nce kararın onanmasıyla yaklaşık 6 ay önce kaldırıldı.
Kendilerine yeni yer tahsis edilmesini isteyen pazarcı esnafı, o günden bu yana defalarca eylem yapıp, yürüyüş düzenledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bayraklı Belediyesi ve İzmir Valiliği ile defalarca görüşmeler yapan esnaf, İzmir'de düzenledikleri eylemler ve görüşmelerden sonuç alamayınca, minibüs ve otobüslerle yaklaşık 350 kişi yola çıkıp Ankara'ya gitti. CHP Genel Merkezi'nin önüne giden esnaf, burada bazı milletvekilleriyle görüşmelerde bulundu. Esnaf ayrıca Başbakan Binali Yıldırım'ın İzmir ziyaretinde yanına gidip dertlerini anlattı.

4 KURUM HAK SAHİBİ

Aylardır mücadale eden Özkanlar pazar yeri esnafına iyi haber geldi. Özkanlar Pazaryeri Platformu Sözcüsü Faysal Acar, pazaryerinin Manavkuyu Mahallesi 250 sokak yanındaki 5000 metrekarelik boş arazide kurulması için çalışmaların başladığını söyledi. Arazinin üzerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bayraklı Belediyesi, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü ve Milli Emlak'ın aralarında bulunduğu birçok kurumun hak sahibi olduğunu belirten Acar, "Somut bir adım atıldığını söyleyebiliriz, bu sevindirici. Ancak resmi protokolün imzalanmasını bekliyoruz" dedi.

'EKMEĞİMİZİN PEŞİNDEYİZ'

İzmir Pazarcılar Odası Başkanı Hamdin Erişen, "Biz, başından bu yana hiçbir zaman bu konuyu siyasete karıştırmadık. Bizim işimiz siyaset yapmak, parti savunmak değil. Bizler, Özkanlar pazaryeri olarak ekmeğimizin peşindeyiz" diye konuştu.

Pazarcıların zaferi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN