• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Bu körfeze ancak ağlanabilir!

Bu körfeze ancak ağlanabilir!

20.05.2018, 00:00 Güncelleme Tarihi: 20.05.2018,00:49

Başkanı , 2010 yılında vatandaşlara “Körfezde 3.5 yıl içinde yüzülecek. İlk yüzen de ben olacağım” sözünü verirken hala kanalizasyon sularının denize dökülmesi “Bu kadar da olmaz” dedirtti

İzmir'de yaz aylarının gelmesiyle birlikte akıllara yıllardır bir arpa boyu yol alınamayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun 'Yüzülebilir Körfez Projesi' geldi. Başkan Kocaoğlu'nun, 2010 yılında vatandaşlara "Körfezde 3.5 yıl içinde yüzülecek. İlk yüzen de ben olacağım" sözünü verdiği Körfez'in Konak Pasaport bölümünde, lağım atıklarının aktığı körfezi kirleten manzaralar vatandaşları isyan ettirdi.

BİLİMDIŞI AÇIKLAMALAR

İzmir Körfez temizliği ile ilgili bugüne kadar birçok bilimdışı açıklamalar yapıldığına dikkat çeken Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimlerin ve Teknolojileri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Doğan, "Körfez kirliliği için doğayı suçlayan bir tutum ve trajikomik bir durum var. Kocaoğlu istediği takdirde İnciraltı-Konak arası 6 ay içinde yüzülebilir hale getirilir" dedi.

ENDER BÖLGELERDEN

Körfez kirliliğinin önüne geçilebilmesi ve temizlenebilmesinin ancak bilimsel veriler dikkate alınarak proje geliştirmekle mümkün olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Yaşar, "İzmir körfezi deniz turizmi, sağlık turizmi ve arkeoloji turizminin birlikte yapılabileceği ender bölgelerin başında geliyor. Bu anlamda büyük bir potansiyele de sahip bulunuyor. Fakat biz yanlış uygulamalardan dolayı bu potansiyeli kullanamıyoruz. İzmir turizmini güneye, ticaretini de kuzeye kaptırmış durumda. Var olan potansiyele yazık ediliyor" diye konuştu.

KANAL NEDEN AÇILIYOR?

Medyada her yıl çıkan körfezle ilgili yayınlanan 'Karayipler değil, İzmir' başlıklı haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Prof. Dr. Yaşar, "Eğer Körfez kumu temizse ve ağır metal içermiyorsa, Körfez temiz demektir ve o zaman neden kuzeyden bir kanal açma zorunluluğu hissediliyor?
Yüzülebilir hale getirmek için kanal açılıyor" dedi.

DENİZSİZ ŞEHİRDE PLAJ VAR

Körfezi lağımdan kurtaramayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZSU faturalarına her ay yansıttığı atık su bedeli ile de vatandaşlara veremediği hizmetini bedelini istemeye devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi'ni göreve davet eden vatandaşlar, "Her yaz aynı çileyi çekiyoruz. Eskişehir bile deniz olmayan yere plaj yaptı" dedi.

TOLGA TEKİN / NİDA ALADAĞ

Bu körfeze ancak ağlanabilir! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA