• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Maskını bile onaramadılar!

Maskını bile onaramadılar!

20.05.2018, 01:12

AFFET ATAM! Buca’daki bakımsızlığa terk edilmişti. ’li , ’ın bu yanlışı haber yapmasının ardından tadilat başlattı. Ama ne paravan kullandılar ne perde... Atamızın maskını kırık, dökük hale getirip, sergilemeye utanmadılar!

NİDA ALADAĞ

İzmir'in CHP'li Buca Belediyesi, Yeni Asır'ın bakımsız halini gündeme getirmesinin ardından tadilata aldığı Yeşildere Caddesi'ndeki Atatürk Maskı'nın onarım işini eline yüzüne bulaştırdı. Tadilat sırasında maskın birçok bölümünün dış kaplamasının soyulmasıyla ortaya çıkan manzara, vatandaşlardan büyük tepki gördü. Yeni Asır'ı arayan vatandaşlar, "Maskın içler acısı hale gelmesinin ardından tadilata alınması çok doğru. Ancak, tadilat yapılırken maskın önüne bir perde, tül veya paravan çekilmesi gerekiyordu. Ulu Önder'in maskının birçok yeri soyulmuş. Hatta alnında kırmızı renkte lekeler oluşmuş. Atatürk sanki alnından vurulmuş gibi gözüküyor. Bu manzara Atatürk'e yapılmış bir saygısızlıktır" dedi.

MÜZE BİLE KAPATILDI

İzmir Buca'da 42 metrelik yüksekliğiyle Türkiye'nin en büyük, dünyanın ise onuncu büyük maskı olan Atatürk Maskı, 4.2 milyon lira harcanarak 2009'da tamamlandı. Ancak son dönemde bakımsızlıktan maskın birçok yeri döküldü. Maskın içine yapılan 'Milli Mücadele ve 9 Eylül Müzesi' de yapım hatası yüzünden her yağmurda su sızdırmaya başlayınca, sorunun çözümü müzeye kilit vurulmakta bulundu.
Yeni Asır, yürek sızlatan manzarayı geçtiğimiz Ekim ayında 1. sayfasından gündeme taşıdı.
Haberde görüşlerine yer verilen İzmirliler, "Cumhuriyet'in kurucusu Ulu Önder'in maskının bu şekilde bakımsızlığa terk edilmesi çok büyük bir ayıp. Bu nasıl Atatürkçülük" dedi.

SÖZDE ÇALIŞMA BAŞLADI

Yeni Asır'da yayınlanan haberin ardından Buca Belediyesi geçtiğimiz Nisan ayında harekete geçti. Maskın onarımı için çalışma başlatıldı.
Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, "Mask, 150 gün içerisinde tüm ihtişamı ve görkemi ile sağlıklı bir görünüme kavuşacak" sözü verdi.
Onarım çalışmaları için kule vinç kuruldu. Maskın yıpranan ve kabaran yüzeylerinin heykeltıraş gözetiminde sökümünün gerçekleştirileceği kaydedildi.
Çökmelerden kaynaklanan deliklerin kapatılacağı ve mask yüzeyine yazılan yazılar ve zamanla oluşan yosunların temizleneceği ifade edildi.
Kontrollü noktalara havalandırma delikleri oluşturulacağı, maskın bozulan simasının da heykeltıraş tarafından yenileneceği açıklandı. Ancak, onarım sırasında ortaya çıkacak kötü görüntüyü önlemek için maskın etrafı, perde, tül veya paravanla çevrilmedi.

İZMİRLİLER İSYAN ETTİ

Maskın tadilat çalışmalarında ortaya çıkan manzara İzmirlileri isyan ettirdi. Yeni Asır'ı arayan vatandaşlar, tepkilerini dile getirerek konuyu yine gündeme getirmemizi istedi. Maskta yer alan Atatürk'ün yüzünün birçok yerinden soyulduğunu ve alnında da büyük bir kırmızı leke oluştuğuna dikkat çeken vatandaşlar, "Ortaya sanki Ulu Önderimiz alnından vurulmuş gibi bir görüntü çıkmış. Ulu Önderimiz, tadilat gerekçesiyle bile olsa bu görüntüyle halka yansıtılmamalıydı. Tadilat sırasında maskın etrafına, perde, tül veya paravan çekilmeliydi. Bu nasıl Atatürkçülük? Başka bir şehir veya ülkeden gelenler de havalimanından kent merkezine gelirken bu maskın önünden geçiyor" dedi.

Maskını bile onaramadılar! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN