• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

CHP’nin kapışması esnafı mağdur etti

CHP’nin kapışması esnafı mağdur etti

30.05.2018, 00:00 Güncelleme Tarihi: 30.05.2018, 09:50

İzmir'de Bayraklı Belediyesi'nin mahkeme kararını gerekçe göstererek 30 Aralık 2017 günü Özkanlar Pazarı'nın kapatılması ile başlayan tartışma, önceki gün Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ'ın katıldığı bir radyo programında yaptığı açıklamalarla farklı bir boyut kazandı.

Kendilerine yer vermediği gerekçesiyle Bayraklı Belediyesi önüne yürümek isteyen pazarcılara biber gazlı müdahalesi sonrası konuşan Başkan Karabağ, yaşananlardan partilisi Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila'yı sorumlu tuttu. İmar planlarında eğitim alanı olarak ayrılan, mülkiyeti maliye hazinesine ait 6 dönümlük alanı pazar yeri yapılması için valiliğe Bornova Belediye Baskanı Olgun Atila'nın önerdiğini iddia eden Karabağ deyim yerindeyse açtı ağzını yumdu gözünü. "Herkes bu olaydan nemalanmaya çalışıyor" diyen Karabağ, "Karayollarının pazar kurulması için Bornova'da önerdiği viyadük altı, sırf gündemden düşsün diye Olgun kardeşimiz, Manavkuyu'da, Valiliğin teklif ettiği 6 dönümlük eğitim alanını 'Pazar yeri buraya kurulsun' tavsiyesinde bulunmuş. Herkes şark kurnazlığı içinde. 300-500 metre arayla iki pazar olur mu? Bu mantık isi midir? Arkadaşlar Çamkıran Pazarı'nın yanına ikinci bir pazar yaparak süper zekalı bir buluş bulmuşlar. Bütün bu isle uğraşan zeki insanları tebrik ediyorum. Bu kadar da olmaz. Ayıp denen bir sey var" diye konuştu.

Kapatılan Özkanlar Pazaryeri Platformu Esnaf Sözcüsü Faysal Acar ise önceki gün yaşananlardan büyük üzüntü duyduklarını söyledi. Bayraklı Belediye Baskanı Hasan Karabağ'ın yalan söylediğini, iki pazar arasında 500 metre değil 800 metre mesafe bulunduğunu bildiren Acar, "İzmir'de bunun başka örnekleri de var. Hem iki pazar iddia edildiği gibi o kadar yakın olsa biz esnaf olarak iş yapamayacağımız yeri niye isteyelim ki. Haritalarda her şey ortada" dedi. Başkan Karabağ'ın Valiliğin gösterdiği arsaya 'Buraya pazar yeri olmaz' diye pankart asmasının 5 aydır mağdur durumda olan 860 pazarcıyı çileden çıkardığını belirten Acar, "Eğer bu sorun çözülmezse Bayraklı ilçe sınırları içinde hizmet veren 16 pazar yerindeki arkadaşlarla konuşup ortak eylem yapacağız. İlçe genelindeki bütün pazarcı esnafı tezgah açmayacak. Önümüzdeki pazartesi günü pazarcı esnafı ile birlikte yine Bayraklı Belediyesi'ne yürüyeceğiz. Başkan Karabağ'ın tutumu, sadece ekmeğinin peşinde olan pazarcı esnafını polisle karşı karşıya getirdi" diye konuştu.

GAZDAN ETKİLENDİ

Öte yandan önceki gün polisin biber gazlı, coplu müdahalesi sırasında 70 yasındaki pazarcı esnafı Selim Demir'in sıkılan gazdan etkilenerek Buca Seyfi Demirsoy Hastanesi'ne kaldırıldığı öğrenildi. Zaten kalp hastası olan Demir'in spazm geçirdiği hastanede tedavi altına alındığı belirtildi

SABAH EGELİ

CHP’nin kapışması esnafı mağdur etti haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.