• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İzmirli pazarcılara icra tehdidi

Özkanlar Pazaryeri esnafı, yer gösterilmediği ve gönderilen icra takibi nedeniyle Bayraklı Belediyesi’ni protesto etti. İsyan eden pazarcılar, belediyeyi meyve-sebze yağmuruna tuttu

İzmirli pazarcılara icra tehdidi

19.06.2018, 00:00 Güncelleme Tarihi: 19.06.2018, 09:43

CHP'li Bayraklı Belediyesi'nin yaklaşık 6 ay önce kapattığı Özkanlar Pazaryeri'nde tezgah açan ve aradan geçen süreçte borçlarını ödeyemedikleri için maddi manevi zor durumda kalan pazarcı esnafı, Manavkuyu'da valiliğin gösterdiği 6 dönümlük araziye eğitim alanı olduğu gerekçesi ile karşı çıkan Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ'ı protesto etti. Dün öğle saatlerinde yağan yağmura rağmen belediye önüne gelen çok sayıda esnaf, yanlarında getirdikleri sebze ve meyveleri Bayraklı Belediyesi'nin önüne döktü. Belediye bahçesine yumurta atan öfkeli kalabalık yer sorununu bir türlü çözmeyen Başkan Karabağ'ı istifaya davet etti.

SİNDİRMEK İSTİYORLAR

Grup adına açıklama yapan esnaf temsilcisi Faysal Acar, Bayraklı Belediyesinin 6 ay önce kapattığı Özkanlar Pazaryeri'nde tezgah açan esnafa aylık 60 liralık aidatlarını ödemediği gerekçesi ile haciz gönderdiğini söyledi. Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ'ın hak arayan ve protestolara katılan pazarcı esnafını yıldırmak için bir takım girişimlerde bulunduğunu öne süren Acar, "Başkan Karabağ kendi elemanlarına belediye önünde eyleme katılan pazarcıların tek tek fotoğraflarını çektirip kimliklerini tespit ettiriyor. İlçe sınırları içinde başka pazarda tezgah açanlara çeşitli gerekçelerle 200-300 lira zabıta muhalefeti ile ceza yazılıyor. Böylece baskı oluşturup esnafı sindirmek istiyor. Bu baskılar nedeniyle çok sayıda esnaf arkadaş eylemlere katılamaz oldu. Bu da yetmiyormuş gibi Özkanlar Pazaryeri sanki kendisi tarafından kapatılmamış gibi pazar yerinde tezgahı olan ve eylemlere destek veren pazarcılara 6 aylık pazar yeri aidatlarını ödemedikleri gerekçesi ile faiziyle birlikte evlerine haciz gönderiliyor. Üstüne kayıtlı arabalara da ipotek koydurulup banka hesapları bloke ettiriliyor. Kapatılan pazar yerinin aidatı mı olur? Gece saat 00.00'da tanımadığım insanlar telefonla beni arayıp tehdit ediyor. Bizi tehditlerle yıldıramazlar. Yaklaşık 2 hafta önce belediye önünde yaptığımız eylem sonrası Hasan Karabağ, başkasının telefonundan arayıp 'Dünya kaç bucak ben size göstereceğim' diyor. Esnafın sorununu çözmek yerine sindirme politikaları uygulayarak mağdur olan esnafı yıldırmaya çalışıyor" dedi.

Esnaf çözüm bekliyor

Pazar yerinde 30 yıldır esnaflık yapan Fadime Arabacı, "Pazarcılıktan başka iş bilmiyorum. Çocuklarımın önüne ekmek koyamaz duruma geldim. Artık sesimizi duyup, bizlere yardımcı olsunlar" dedi. Belediyenin yıldırmak için türlü yola başvurduğunu belirten Cihan Dedecengiz, "Borçlarımı ödemek için aracımı satmak istedim belediyenin aracıma rehin koydurduğunu öğrendim. Kapatılan pazar yerinin aidatlarını yasal faizleriyle birlikte evime haciz göndermiş" diye konuştu. Levent Emekli ise, "Sakarya'da bir köpek yavrusunun ayakları kesildiği için soruşturma açıldı. Haberi duyduğumuzda hepimizin vicdanı sızladı. Ama burada 860 pazarcı esnafı var. Bu insanlar 7 aydır borçlarını ödeyemiyor. Bunun Bağ Kur primleri var, borçları var. Neden bu sorunu çözmüyorlar" dedi.

(Ertan Gürcaner - Egeli Sabah)

İzmirli pazarcılara icra tehdidi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.