• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

AK Partili Doğan'dan eleştirisi

AK Partili Doğan'dan zam eleştirisi

12.07.2018, 18:29 Güncelleme Tarihi: 12.07.2018,18:44

eski üyesi AK Parti'li , Genel Müdürlüğü tarafından suya yapılan zamları eleştirdi

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi eski üyesi AK Partil'i Bilal Doğan, 24 Haziran seçimlerinin hemen ardından gelen yüzde 5'lik zamla birlikte son iki yılda yapılan 4 ayrı artışla su fiyatlarının toplamda yüzde 30 oranında arttığını söyledi.

1 YILDA 4 ZAM

İZSU Genel Müdürlüğü'nün aldığı son zam kararı ile birlikte vatandaşın sabır taşının çatladığını ve olmayan hizmetin parasının istendiğini iddia eden Doğan şunları söyledi:

"2017 yılının başından bu yana içme suyu tarifesinde 4, 2012 yılından bu yana ise tam 14 kere zam yapıldı. Kurumun yönetim kurulu başkanı olan sayın Aziz Kocaoğlu'na sormak istiyoruz. Acaba bu 6 yılda kentin su ve kanal altyapısı ile ilgili ne hizmet ürettiniz? 6 yıl önce 2.28 liradan satılan su bugün ne oldu da bu kadar değerlendi ve 4.81 TL'ye satılacak? Kağıt üstünde harikalar yaratan ve proje üstüne proje açıklayan sayın Kocaoğlu, sorumlu olduğunuz İZSU acaba temel hizmetleri olan bakım, onarım, tadilat, tamirat ve temizlik faaliyetleri haricinde bu kente yön verecek ne gibi çalışmalar üretti?

TAMİR EDİLMEYEN ARIZALAR

Geleceğe yön verecek projeleri geçtik ama; yaptığınız hizmetlerin kalitesi, kokudan geçilmeyen Meles Deresi, yıllardır yüzde 30'larda seyreden sudaki kayıp kaçak oranları ve günlerce tamir edilmeyen altyapı arızaları, hizmet fakirine dönen köyler, kırsal beldeler ve çevre ilçelerdeki manzara, hatta bu çağda günlerce susuz bırakıp tankerle su dağıttınız kent halkının yaşadığı içler acısı manzarada da ortadadır. Hal böyleyken yapılan bu zam neyin nesidir? Başlanamayan körfez temizliği projesi, temeli dahi atılamayan arıtma tesisleri ya da yarım kalan Çiğli 4'Üncü Faz Tesisi'nin inşaatında oluşan zararları da kent halkının sırtına mı yükleyeceksiniz" diye konuştu.

"YEREL SEÇİMLERE HAZIRLIK"

Geçen yıl İstanbul, Ankara, Balıkesir gibi illerin suda indirim kararı alındığını belirten Bilal Doğan, "İZSU'nun bu hali bize 'Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu' dedirtmekte. Senelerdir sudaki kayıp kaçağı önleyin, altyapınızı yenileyin derken kulaklarını tıkayanlar, suya zam değil indirim yapın diye verdiğimiz yazılı önergelerimizi reddedip suya zam kararı alan bu belediyecilik anlayışına artık İzmirlilerin de sabrı kalmamıştır."

'İZSU HİZMET DEĞİL ZAM YAPIYOR'

İZSU'nun hizmet değil zam yaptığını savunan Bilal Doğan, "İZSU'nun uyguladığı bu fahiş fiyat politikasına artık son verilmelidir. Kentine yabancı, halkına eziyet eden bu anlayış İzmirlileri olumsuz etkilemektedir. Üstelik alınan bu zam kararı için seçimlerin bitmesinin beklendiği de gün gibi ortadadır" dedi.

'İZSU BORÇ BATAĞINDA'

İZSU'nun bu son zam kararının yerel seçimlere hazırlık anlamı taşıdığını öne süren Doğan, "Kaldı ki, aynı şekilde yüklü miktarda kredi çekme kararı alan İZSU'nun artık borç batağında olduğu açıkça görülmektedir. Artık sayın Kocaoğlu'nun acilen şapkayı önüne koyma ve kötü giden bu kuruma çeki düzen verme vakti gelmiştir. İzmirlilerin üst üste gelen bu zamlara ve iflasa sürüklenen belediyeye cevabı önümüzdeki yerel seçimlerde sandıkta vereceği gün gibi ortadadır" diye konuştu.

DHA

AK Partili Doğan'dan zam eleştirisi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN