• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Anıt da yok yanıt da

Anıt da yok yanıt da

25.08.2018, 23:23

Karşıyaka'daki Atatürk ve Kentimiz Yerel Hizmet Anıtı'nın İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılmasıyla ilgili haberimizin ardından Karşıyakalılar tek yürek oldu. Haberin büyük yankı uyandırması üzerine açıklama yapmak zorunda kalan Büyükşehir Belediyesi'nin anıtın sahil düzenlemesinin ardından yine sahilde uygun bir yere konulacağını belirtmesi Karşıyakaları memnun etmedi.

KORKUNÇ ŞÜPHE

Karşıyakalılar anıtın sağlam olup olmadığını öğrenmek isterken, Büyükşehir Belediyesi ise Yeni Asır'ın "Anıt kırılıp parçalanmadıysa bize gösterin fotoğaflayıp tüm İzmirlilere gösterelim" çağrısına cevap veremedi. Bu arada anıtın kaldırıldığı alanda Büyükşehir Belediyesi'ne ait taşları kuma dönüştüren yerinde dönüşüm makinesinin bulunması da akıllarda soru işareti bıraktı. Makineyi gören Karşıyakalılar, "Anıt bu makinede öğütüldü mü? Aklımıza her şey geliyor. Eğer böyle bir şey yapılmışsa Büyükşehir Belediyesi'ni affetmeyiz" diye konuştu. Bu arada Yeni Asır muhabirinin konuştuğu alandaki dönüşüm çalışmasını yapan işçiler, heykelin Karşıyaka Belediyesi yetkilileri tarafından alınıp götürüldüğünü iddia etti. Ancak Karşıyaka Belediyesi yetkilileri de önceki gün yaptıkları açıklamada kendilerinin anıtın yeriyle ilgili bir bilgileri olmadığını belirtmişlerdi. Bayram tatilinden dönen Karşıyakalılar, İlçe Belediye eski Başkanı Cevat Durak tarafından sahilde aynı alanda yaptırılan İnsan Hakları Anıtı'na dokunulmazken, 17 yıldır özel günlerde törenlerin yapıldığı Atatürk ve Kentimiz Yerel Hizmet Anıtı'nın yerinde yeller estiğini görünce şok yaşıyor.

YARIN EYLEM VAR

Sancar Maruflu, "Pazartesi günü İzmirlilerin katılacağı saat 19.12'de bir eylem organizasyonu yaptık. Büyükşehir Belediyesi'nin açıklamasının yetersiz olduğunu herkes gördü. Değişik sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri de bizi arayıp anıtla ilgili gelişme olup olmadığını soruyor. Herkes şokta, Büyükşehir'in bu yaptığına inanmıyorlar, bunun şaka olduğunu sanan bile var" dedi.

YOKSA ANITIN BENZERİNİ Mİ YAPIYORLAR?​

Büyükşehir'in yaptığı açıklamanın yetersiz olduğunu belirten Sancar Maruflu, "Belediye açıklamasında 'Söz konusu anıtı kıyı tasarımıyla uyumlu prestijli bir yerde yeniden İzmirlilerle buluşturacağız' deniliyor. Bu anıtın benzerlerini İzmir'in her köşesine koyun mutlu oluruz. Ancak oradaki Anıt nerede, bize onun cevabını verin. Gösterin bu anıt nerede? Yoksa zaman kazanarak yenisini yapmak için mi anıtı göstermiyorsunuz?" diye konuştu.
Anıtın paramparça yapıldığını savunan Maruflu, "Son aldığımız bilgiye göre, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, geçtiğimiz Haziran ayında bu anıtın bakım ve onarımını yaptırmış. İki ay sonra da Büyükşehir yıkmış. Bu nasıl icraat anlamış değiliz" diye konuştu.

NİDA ALADAĞ

Anıt da yok yanıt da haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN