• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

sevinci

Zeytinlik sevinci

28.08.2018, 09:08

Egeli Sabah'ın 'Zeytinime dokunma' haberi ses getirdi. Seferihisar Belediyesi'nin kurulumuna öncülük ettiği güneş enerjisi kooperatifine 29 yıllığına kiraladığı köy tüzel kişiliğine ait Çamtepe köyündeki 20 dönümlük zeytinlik, Sabah Egeli'nin etkili yayınları sayesinde zeytinlik olarak kaldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, daha önce söz konusu araziye 'Güneş enerjisi üretim tesisi yapılabilir' yönünde verdiği olumlu görüşü Seferihisar Belediyesi Bağımsız Meclis Üyesi Mehmet Şenel'in yaptığı itiraz üzerine tekrar değerlendirip iptal etti. İzmir Vali Yardımcısı Erol Türkmen imzası ile Şenel'e gönderilen yazıda 3573 sayılı Zeytinciliğin ıslahı ve yabanilerinin aşılattırılması hakkındaki kanuna atıfta bulunularak; "Söz konusu araziye güneşten elektrik üretimine yönelik tesis kurulması uygun görülmemiştir" dendi.

TOP BAŞKAN SOYER'DE

İl Müdürlüğünün daha önce verdiği olumlu görüşü iptal etmesi, zeytinliğin gerçek sahibi olan Çamtepe Köyü sakinleri arasında da büyük sevinç yarattı. Seferihisar Belediye Meclisinin Bağımsız üyesi Mehmet Şenel il müdürlüğünün iptal kararının sevindirici olduğunu belirterek, "Bundan sonra top Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer'de" dedi. "Her ne kadar 'olur' iptal olduysa da ilçe belediyesince söz

konusu zeytinliği güneş enerjisi kooperatifine 29 yıllığına yıllık bin lira iz bedelle kiralanmasına olanak tanıyan meclis kararı halen daha yürürlükte" diyen Şenel, "Yaşanan son gelişmenin ardından sayın başkan kendisine yakışanı yapıp İl Özel İdaresinin kapatılması ile birlikte ilçe belediyesine geçen zeytinliği gerçek sahiplerine, köylümüze iade etmeli" diye konuştu. Köy sakinleri de karardan duydukları memnuniyeti dile getirerek Başkan Soyer'e, "Zeytinliği kooperatife değil köylüye kiralayın" çağrısında bulundu. Egeli Sabah'a açıklamalarda bulunan Çamtepe Köyü Muhtarı Halil Dikmen ise; "Biz o zeytinleri köy halkı el ele vererek kendi ellerimizle imece usulü diktik. Aradan geçen süreçte de gözümüz gibi baktık. Gelin o zeytinliği güneş enerjisi kooperatifine değil aynı koşullarla Çamtepe köyü sakinlerine kiralayın. Zaten vere vere köylünün elinde bir şey kalmadı" dedi.

ERTAN GÜRCANER-SABAH EGE'Lİ

Zeytinlik sevinci haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN