• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'daki çevre felaketine ilişkin yeni açıklama!

’in ilçesinde denizde meydana gelen sızıntısına olay yerinde açıklama yapan ilişkin Çevre Yönetimi Genel Müdürü , yaklaşık 2,5 kilometrelik bir alanın kirlendiğini ve kaba temizliğin büyük ölçüde tamamlandığını söyledi

Foça'daki çevre felaketine ilişkin yeni açıklama!

01.09.2018, 00:00 Güncelleme Tarihi: 01.09.2018,12:07

Çevre Yönetim Genel Müdürü Sebahattin Dökmeci: "Kirliliğin kontrol altına alındığını söyleyebiliriz"

İzmir'in Foça ilçesinde denizde meydana gelen petrol sızıntısına ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Sebahattin Dökmeci olay yerine gelerek incelemelerde bulundu. İncelemelerinin ardından açıklamada bulunan Dökmeci, konunun Cuma günü sabah itibariyle bakanlığa yansıdığını ve derhal gerekli çalışmaları başlattıklarını söyledi. Kirlenen bölgede bakanlık tarafından yetkilendirilmiş firmalar vasıtasıyla temizlik çalışmalarına başlandığını aktaran Dökmeci, "Şu aşamada Foça sahillerinde yaklaşık 2-2,5 kilometrelik bir alanda kirlilik büyük ölçüde temizlendi. Sadece iki alanda kirlilik bariyerlerle çevrildi. Oradaki kirlilik de emicilerle temizleniyor. İki gün içinde kaba temizliğin bitmesi planlanıyor. Denizi kirleten maddenin petrol türevi olması nedeniyle buradaki çözülmelerin temizlenmesine birkaç gün daha devam edilecek. Kirlilik kontrol altına alındı" dedi.

Denizi kirleterek adeta bir çevre felaketine yol açan petrol türevi maddenin kaynağına ilişkin çalışmaların devam ettiğini de açıklayan Genel Müdür Dökmeci, "Net bir bilgi olmamakla birlikte birkaç ihtimal üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Kirlilik kaynağının tespitine ilişkin numuneler alındı. Çevredeki gemilerden ve tesislerden de numuneler alındı. Kirliliğin kaynağı ilerleyen günlerde tespit edilecek" diye konuştu.

Kaynak: IHA

Foça'daki çevre felaketine ilişkin yeni açıklama! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA