• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’de büyük için geri sayım başladı’

‘İzmir’de büyük deprem için geri sayım başladı’

31.08.2018, 23:50

Jeofizik Mühendisleri Odası Şube Başkanı , herkes İstanbul’daki olası bir depremden bahsederken, en büyük riskinin İzmir’de olduğunu söyledi

METİN BURMALI

Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Sinancan Öziçer, İzmir Körfezi'nin fokurdadığını, 'Gel beni incele, gel beni araştır yoksa sizin başınıza bela olacağım" diye uyardığını söyledi. Öziçer, "İzmir 1. derece deprem bölgesinde ve fayları sürekli hareket halinde. İzmir fayı geri sayıma başladı. Son 100 yılda 6 ve 6'nın üstünde 5 deprem olmuş. Önümüzdeki yıllarda da böyle bir depremin olmayacağının garantisi yok, muhakkak olacaktır" dedi.

ZEMİN TEHLİKELİ

Kentteki nüfus yoğunluğu ve yapılaşmanın, özellikle zayıf alüvyon tabaka olarak adlandırılan zemin üzerinde olduğunu, bu zemin üzerine yapılan 40-50 yıllık yapıların da miadını doldurduğunu belirten Öziçer, "İzmir Körfezi'ni hilal şeklinde düşündüğümüzde Çiğli'den Güzelbahçe'ye kadar tüm kıyı şeridindeki zemin riskli. Zemin üzerindeki yapılar da yaşlı. Bu nedenle kentteki yapı stokunun iyi incelenmesi gerekiyor. İzmir'de 'şu kadar ya da bu kadar aktif fay var' demek de yanlış olur. Çünkü İzmir aktif faylarla çevrilmiş bir ağ üzerinde yaşıyor. 1 derece deprem bölgesi" diye konuştu.

Öziçer, "Birçok kişi İstanbul depreminden bahsediyor ancak İzmir'de meydana gelebilecek yaklaşık 6.5 büyüklüğünde bir deprem daha ciddi sıkıntılara neden olacaktır. Belki tektonik yapısından kaynaklı olarak bir İstanbul depremi kadar İzmir'de 7 büyüklüğünden büyük bir deprem beklenmiyor ancak risklerimiz fazla. İzmir'de 6.2-6.6 arası bir deprem meydana gelse dahi can ve mal kayıpları ciddi oranda olabilir. 2001 yılından önceki binalar incelendiğinde Sayıştay verilerine göre; İzmir'deki yapıların yüzde 60'ı kaçak. Kaçak yapı ne demek? Mühendislik hizmeti almamış, depremde ilk yıkılacak, hasar görecek bina demek" dedi.

'TABUT İNŞA EDİYORLAR'

Bazılarının 2 kat imarı olan yapılar üzerine, sırf sevdikleri kirada oturmasın diye kaçak olarak 3-4 kat daha çıktığına da değinen Öziçer, "Yapılara fazladan kaçak kat çıkanlar sevdiklerine iyilik yaptıklarını düşünüyorlar. Ancak olası yıkıcı büyüklükteki bir depremde mühendislik hizmeti alınmadan yapılan bu tür yapılar birer tabuttan farksız. Kendilerine konut değil, tabut inşa ediyorlar" dedi.

HANGİ BÖLGE RİSK ALTINDA?

Karşıyaka Yamanlar Dağı'nın bulunduğu bölgenin, Aydın Yolu ile Balçova ve Bornova sırtlarındaki yapıların oldukça sağlıklı zemine oturduğunu söyleyen Sinancan Öziçer, "Kahramanlar, Basmane, Alsancak, Bayraklı'nın çukur kesimleri, Mersinli, Bornova'nın çukur kesimleri, Karşıyaka, Bostanlı, Mavişehir, Çiğli ve Alaybey alüvyon dolgu zeminler ve riskli deprem bölgeleri" dedi.

‘İzmir’de büyük deprem için geri sayım başladı’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN