• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Foça’yı kirletenlere ceza

Foça’yı kirletenlere ceza

02.09.2018, 00:17

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ’da denizde yaşanan akaryakıt kirliliğinin kontrol altına alındığını ve sorumlularının cezalandırılacağını söyledi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir dizi incelemelerde bulunmak için geldiği Muğla'da, İzmir Foça'da denizdeki ham petrol kirliliği hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, "Muğla'ya gelmemizin sebeplerinden biri de denizlerimizde yaşanan kirlilikler. Bu kirlilikleri yerinde tespit etmek, gerekli uyarıları, cezaları, şartları yerinde görerek gerçekleştirmek ve hem yaşayan halkımızın, hem buraya gelen halkımızın dikkatini çekmek istiyoruz" dedi.

80 KİŞİ ÇALIŞIYOR

Bakan Kurum, "İzmir Foça'da akaryakıt kirliliğinden dolayı kirlilik oluştu, akaryakıt sahile vurdu. Buna ilişkin Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüz ve Çevre Yönetimi Genel Müdürümüz sahada yerinde temizlik uygulamasının tespitini ve denetimini yapıyor.
Şu an konu kontrol altına alınmış durumda. 80 kişi sahada çalışıyor" diye konuştu. Kirliliğin kaynağına ilişkin de çalışmalar yürütüldüğünü dile getiren Bakan Kurum, gerekli cezai yaptırımın da, kim tarafından yapıldıysa tespit edilerek uygulanacağını söyledi. Bakan Kurum, Marmaris'te Mavi Kart uygulaması, Köyceğiz'de mesire alanı, Ortaca Dalyan'da tekne ile kanal ve Dalyan ağzı kumsalında incelemede bulundu.
Kurum, tedavileri tamamlanan caretta caratta deniz kaplumbağalarının denize bırakılması programına katıldı.

KAÇAK YAPILAR YIKILACAK

İmar Barışı'nda bugüne kadar 4 milyon başvuru yapıldığını, beklentilerinin 13 milyon olduğunu belirten Bakan Kurum, 31 Aralık 2017 tarihinden sonra yeni kaçak yapılar tespit edildiğini bunlara da müsaade etmeyeceklerini açıkladı. Bakan Kurum, "Bu yapıları yapanlara cezai işlem uygulanacak. Belediyelerimiz de bunlara müsaade etmesi halinde de onlara ilişkin gereken neyse yapacağız" dedi.

Foça’yı kirletenlere ceza haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN