• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
  • İkindiye 23:55:00
  • BIST 78.384,78
    EURO 4,4760
    USD 3,8608
    GBP 3,8608
    CHF 3,8608
    JPY 3,8608

'nda tarama başladı

Genel Müdürlüğü ile işbirliği ile 2011 yılında başlayan ve kamuoyunda '' olarak anılan ' ve Limanı 'nde önemli bir adım atıldı. TCDD Genel Müdürlüğü Körfezin güney aksında yaklaşma kanalı oluşturulması için tarama çalışmalarına başladı

İzmir Limanı'nda tarama başladı

03.09.2018, 00:00 Güncelleme Tarihi: 03.09.2018,13:17

TCDD Genel Müdürlüğü de Körfezin güney aksında yaklaşma kanalı oluşturulması için tarama çalışmalarına başladı. İzmir Alsancak Limanı'na yeni nesil gemilerin yanaşmasına ve limanın kapasitesinin artırılmasına imkân verecek projeye göre, şu an 150 metre genişlik ve ortalama eksi 11 metre derinlikte olan yaklaşma kanalının 250 metreye genişletilmesi ve eksi 14 metre derinleştirilmesi öngörülüyor. Liman Yaklaşım Kanalı'nın uzunluğu yaklaşık 12 kilometre olacak. Proje kapsamında ayrıca 22 ve 23 nolu rıhtımların iyileştirilmesi, 2. Kısım konteyner molü inşası planlanıyor.

YENİ NESİL GEMİLER KÖRFEZE GİREBİLECEK

İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyon Projesi'nin tamamlanmasıyla İzmir Limanı'nın kapasitesinin artırılması ve yeni nesil gemilere hizmet verilmesi hedefleniyor. Limanın ekonomik değerinin artırılması ve ana liman olma statüsüne kavuşturulması, İzmir Körfezi'nde su kalitesinin iyileşmesi, sucul/karasal ekolojik kalitenin korunmasını ve iyileştirilmesi, ekolojik çeşitliliğinin ve değerin artırılması, İzmir'in deniz ve liman şehri kimliğinin güçlendirilmesi de diğer hedefler arasında yer alıyor.

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi ağustos ayı meclis toplantısına katılan TCDD İzmir Limanı İşletme Müdürü İsmet Canbaz, uzun süredir gündemde olan liman tarama projesinin başladığını belirterek, çalışmalar sonucunda limanın daha faydalı hizmet verecek noktaya geleceğini söyledi. Canbaz, "Bu işe başlamamız çok önemliydi. Çalışmalar bundan sonra aşama aşama devam edecek. 22 ve 23 nolu rıhtımların iyileştirilmesi ihale süreci de son aşamaya geldi. İhalesi yapılan 10 adet treyler çekici kasım ayında teslim alınacak. 2 vinç almak için çalışmalar devam ediyor" dedi.

EGE'NİN REKABET GÜCÜ ARTACAK

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, limanda taramanın başlamasının İzmir ve ülke ekonomisi için son derece önemli olduğunu belirterek, TCDD yetkililerine teşekkür etti. Büyük Körfez Projesi'nin hem ekonomik hem ekolojik dönüşüm projesi olduğunu ifade eden Öztürk, "İzmir Büyükşehir Belediyesi Körfez Rehabilitasyon Projesi'ne devam ediyor. Şimdi de TCDD, liman tarafında yatırımlara başladı. Yaklaşma kanalı taraması, liman yatırımları ve yeni ekipman alımı sayesinde Egeli ihracatçılarımızın ve denizcilerimizin rekabet gücü artacaktır. Körfez Rehabilitasyon Projesi, liman ve deniz kenti İzmir'in kalkınma hedefine büyük katkı koyacaktır" diye konuştu.

İzmir Limanı'nda tarama başladı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

  • SON DAKİKA