• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Bu planın Gültepe’ye faydası yok!

’de AK Partililerin ret oyu kullandığı imar planları ’li meclis üyelerinin oyları ile Konak Belediye Meclisi’nden geçti. üyeler planın bölge halkına hiçbir faydasının olmayacağını söyledi

Bu planın Gültepe’ye faydası yok!

03.10.2018, 00:00

İzmir'deki çarpık yapılaşmanın en fazla olduğu semtlerden biri olan Gültepe için Konak Belediyesi'nin uzun süredir üzerinde çalıştığı imar planları belediye meclisi tarafından onaylandı. Çınartepe, Atamer, Millet, Murat, Trakya, Anadol u, Saygı, Mehmet Akif, Ulubatlı, Yirmialtı Ağustos, Yavuz Selim, Zeybek, Huzur, Boğaziçi ve Cengiz Topel mahallelerini kapsayan Gültepe Planlama Bölgesi için hazırlanan 1/100 bin ölçekli imar planı revizyonu, AK Partili meclis üyelerinin eleştirilerine neden oldu. Yapılan eleştirilere yanıt veren Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, gecekondularla dolmuş bir yeri yenilemenin zorluklarına değindi.

PEKDAŞ KARARLI

Boş bir alanı planlamıyoruz. Yaşamların sürdüğü, çoğunluğunun ruhsatsız olan bir yeri planlıyoruz. Biz göreve geldiğimizde Gültepe'de plan revizyonunu önümüze bir hedef olarak koyduk" dedi. İmar planlarıyla ilgili Yeni Asır'a konuşan Konak Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi Tevfik Erdoğan ise, "Plan bütünlüğüne baktığımız zaman Gültepe halkı için beklenen imar planlarından uzak olduğunu, plan içinde çözümsüzlükler olduğunu görmekteyiz. Planın genelinde Gültepe bölgesinin topoğrafik genel yapısı göz önüne alındığında binalar yolun altında kalacak, bölgede çok çirkin bir görüntü ve yapılaşma olacaktır. Gültepe düz arazi olsa bile imar ada büyüklüğünden dolayı farklı imar yükseklikleri olacaktı. İmar planı notlarında belirtilen emsal değerlerinin adada uzun tren gibi konutlar oluşacağı ve deprem yönetmeliğinde cephe derinliği ve cephe genişliği sınırlandırıldığı göz ardı edilmiştir" dedi.

TOLGA TEKİN

Bu planın Gültepe’ye faydası yok! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA