• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'in kalbi Konak tekliyor

’in merkez ilçesi Konak’ın ’li Belediye Başkanı , 5 yıl boyunca altyapı ve gecekondulaşma sorunlarını çözemedi. En önemli icraatları önceki Başkan’ın açtığı yerleri kokteyl ve konserlerle yeniden açmak oldu.Sema Pekdaş, ’ni, Başkanlığı döneminde aynı yönetimde yer aldığı avukat arkadaşlarının çiftliği haline getirdi. Konak’ta bir sığınma evi yokken, eşinin memleketi ’ya 135 bin liraya kadın dinlenme evi açtırdı

İzmir'in kalbi Konak tekliyor

11.10.2018, 00:00 Güncelleme Tarihi: 11.10.2018,00:09

TOLGA TEKİN

"CHP Belediyeciliği Ege'de Çöktü" yazı dizimizle İzmir ve Ege'de sınıfta kalan CHP'li belediyelerin 5 yıllık icraatlarını yazmaya devam ediyoruz.
Bugün de İzmir'in merkez ilçesi ve kalbi konumundaki Konak Belediyesi'nin icraatlarını masaya yatırdık. Şehrin göbeğinde altyapı sorunu ve gecekondulaşmayla öne çıkan Konak'ın Belediye Başkanı Pekdaş'ın icraatlarına bir bakalım...
İzmir Barosu Başkanı iken 'Ne türban, ne Türk bayrağı, ne Atatürk rozeti' çıkışıyla tepki toplamasına rağmen CHP Genel Merkezi tarafından 2014 yerel seçimlerinde aday gösterilerek Konak Belediye Başkanı olan Sema Pekdaş'ın koltuğa oturmasının üzerinden tam 4 yıl 7 ay geçti. 31 Mart 2019'daki seçimlere ise 5 ay kaldı. Ancak sorunlar yumağı haline gelen ilçede yatırım ve projelerde bir arpa boyu yol alınamadı. Belediye ise Baro'dan transfer edilenlerle doldu taştı.

AÇILAN YERLERİ AÇTI!

Pekdaş'ın görevdeki ilk icraatı, bir önceki Belediye Başkanı Hakan Tartan'ın açtığı Çınarlı ve Çınartepe parklarını kokteyl düzenleyerek yeniden açması olmuştu. Pekdaş, selefi Hakan Tartan'ın birkaç ay önce açtığı tesisleri yeniden açmak için de belediye bütçesinden harcama yaptı. Gültepe'deki Çınartepe Kent Ormanı, eski belediye başkanı Hakan Tartan tarafından 9 Mart 2014'te sanatçı Sevcan Orhan konseriyle açılmıştı. Pekdaş ise buraya Gültepe'nin eski Belediye Başkanı Aydın Erten'in adını vermek için Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin konseri eşliğinde kokteyl vererek yeniden açmıştı.
Pekdaş yine Tartan'ın 15 Mart'ta Safiye Soyman ve Faik Öztürk'ün katılımıyla açtığı Çınarlı'daki rekreasyon alanını yeniden açarak kendi projesiymiş gibi gösterdi.

BARO EKİBİNİ TOPLADI

Pekdaş, İzmir Barosu Başkanlığı döneminde yönetimindeki Dilek Demir Kubanlı'yı Başkan Yardımcısı, Ayşegül Altınbaş'ı yazı işleri müdürü yaptı. Kubanlı'nın eşi Okan Demir Kubanlı'yı da İZBEL A.Ş. Genel Müdürü olarak görevlendiren Pekdaş, daha önce Ayşegül Altınbaş'ın kardeşi Yeşim Altınbaş'ı Plan Proje Müdürü yapmıştı. Ancak Yeşim Altınbaş bir süre sonra görevden ayrıldı. Yine İzmir Barosu'ndan ve Çağdaş Hukukçular Grubu'dan Utku Kılınç ise MARBEL A.Ş'ye müdür yardımcısı olarak atanmıştı. Pekdaş'ın son transferi ise 2010 Baro seçimlerinde listesinde bulunan avukat Kurtuluş Binici olmuştu. Pekdaş, Binici'yi de MERBEL A.Ş. müdürlüğüne getirmişti.

PARA KONSERE GİTTİ

Hatay Pazaryeri'ni Büyükşehir Belediyesi desteğiyle yapan ve şarkıcı Leman Sam'a 100 bin lira vererek konserli açılış yaptıran Pekdaş, pazarcı esnafını ise mağdur etmişti. Çünkü tezgahların küçük olması nedeniyle esnaf zarar görmüştü. Yaklaşık bin kayıtlı esnaf bulunan yeni pazar yerinde yalnızca 300 esnafa 2'şer metrelik tezgah açabilecek alan ayrılmıştı.
5 yıl boyunca Konak Belediyesi hizmet binası yapılmasına karar verilen Yenişehir Pazaryeri ve büyük ihtiyacı karşılayan otopark alanının akıbeti merak konusu oldu. Pekdaş geçtiğimiz yıl pazaryerinin yerine inşa edecekleri yeni belediye hizmet binasının, bölgede başlayacak kentsel yenilemeyi tetikleyeceğini söyledi.
Çivi çakılmayan bu projenin ne zaman başlayacağı merakla bekleniyor.
Konak Belediyesi tarafından 2009'da büyük maliyetlerle Yenişehir Pazaryeri ile birlikte yapılan Yenişehir Yeraltı Otoparkı'nın yıllardır atıl halde olması da tepki çekiyor

KOCA MEMLEKETİNE KIYAK

Başkan Pekdaş'ın en çok konuşulan icraatlarından biri de Konak dururken eşinin memleketi Malatya Hekimhan'a kadın dinlenme evi açtırması oldu. Konak'ta bir kadın sığınma evi açmayan Pekdaş, eşi Ali İhsan Pekdaş'ın memleketi Hekimhan'a kıyak yaptı. 135 bin lira vererek kadın dinlenme evi yaptıran Sema Pekdaş, Konaklının parasıyla yaptırılan tesise bir de kendi ismini verdirtti.
İzmir'de 7 kadın sığınma evi bulunuyor.
Kadın belediye başkanına sahip Konak'ta ise henüz bir kadın sığınma evi açılmadı.

YARIN: CHP'YE DEĞİL, HDP'YE HİZMET

İzmir'in kalbi Konak tekliyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA