• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Asker ailelerinden kesti, ’ye verdi

Asker ailelerinden kesti, HDP’ye verdi

11.10.2018, 23:52

’li Konak Belediye Başkanı , önceki başkan Tartan’ın başlattığı, oğlu askere giden dar gelirli ailelere verilen 158 liralık yardımı kesti. Mehmetçiğin ailesine desteği çok gören Pekdaş, ’nin etkinliklerine kucak açmaktan çekinmedi

TOLGA TEKİN

İzmir ve Ege'de sınıfta kalan CHP'li belediyelerin 5 yıllık icraatlarını aktarmayı sürdürüyoruz.
İzmir'in merkez ilçesi Konak Belediyesi'nin Başkanı Sema Pekdaş'ın hayal kırıklığı yaratan uygulamalarına kaldığımız yerden devam edelim. İzmir Barosu Başkanı iken 'Ne türban, ne Türk bayrağı, ne Atatürk rozeti' çıkışıyla tepki toplamasına rağmen CHP Genel Merkezi'nce 2014 yerel seçimlerinde aday gösterilen ve Konak Belediye Başkanı seçilen Pekdaş, 5 yıl boyunca CHP'li değil sanki PKK'nın siyasi uzantısı olan HDP'den seçilmiş bir belediye başkanı gibi hareket etti.

KOBANİ'YE DESTEK SPONSORU

Bunun en önemli göstergelerinden biri, marjinal grupların sahneye çıktığı Kobani'ye destek konserine sponsor olmasıydı. CHP'li Pekdaş'ın imza attığı proje büyük tepki çekmişti. Bölgedeki çatışmalar nedeniyle sivil halkın Türkiye'ye geçtiği Kobani'ye gönderilmek üzere erzak toplanan gecede 'Biji Berxwedana Kobane' (Yaşasın Kobane Direnişi) sloganları atılmış ve CHP'liler bile etkinliğe katılmamıştı. Gece, Dev-Yol'un kurucuları anısına saygı duruşuyla başlamıştı.
Konak Belediyesi'nin sponsorluğunu üstlendiği gecedeki gariplikler bununla sınırlı değildi.

KAMPANYA KANUNSUZ ÇIKTI

CHP'nin o dönemki İzmir İl Başkanı Ali Engin'in katılmadığı konserde izleyicilere kürsüden HDP İl Başkanı Cahit Uğur hitap etmişti.
Sürekli Kürtçe sloganlar atılan gecenin organizasyonunu ise Konak Belediyesi Kültür Koordinötörü Orçun Masatçı yapmıştı.
Bu arada Konak Belediyesi ve Halkevleri'nin bu yardım organizasyonunun kanunsuz olduğu ortaya çıkmıştı.
Bu tür yardım toplamanın belirli şartları olduğunu ve izin alınması gerektiğini belirten Valilik yetkilileri, "Halkevleri adına Valiliğe yardım toplamak için bir başvuru yapıldı. Ancak bu uygun görülmedi. Bu karar Halkevleri'ne tebliğ edilmemişken bu yardım kampanyası gerçekleştirilmiş.
Başvurunun sonucu beklenmeden yapılan bu kampanya yasadışıdır" demişlerdi.

HDP EYLEMİNE AÇIK DESTEK

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Adalet Yürüyüşü ile başlayan CHP-HDP flörtü, İzmir'deki bazı CHP'li vekil ve yöneticilerin PKK'nın siyasi uzantısı HDP'nin Ağustos ayında İzmir'de düzenlediği 'Vicdan ve Adalet Nöbeti'ne verdikleri destekle gün yüzüne çıkmıştı.
Nöbete CHP İzmir milletvekilleri Zeynep Altıok Akatlı ve Musa Çam ile Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun danışmanı olan Çankaya Belediyesi eski Başkanı Bülent Tanık da katılmıştı.
HDP'nin nöbet eylemine dayanışma ziyaretinde bulunanlar arasında CHP'li Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da yerini almıştı. Pekdaş da diğer partililer gibi HDP'nin eylemini desteklediklerini bildirerek ve hatta "Vicdan ve Adalet Nöbeti'nin çok önemli" olduğunu söyleyerek safını belirlemişti

ASKER AİLELERİNİ ÜZDÜ

Başkan Pekdaş, 2015 yılında asker ailelerini üzecek bir karara imza attı.
Vatan için canını veren Mehmetçiklerin yardıma muhtaç ailelerine 158 lira yardımı çok gördü. Pekdaş'ın, kendisinden önceki belediye başkanı Hakan Tartan döneminde başlatılan ve dar gelirli ailelere, askere giden çocukları için belediye bütçesinden ödenen 158 lira maaşı kaldırması, asker yakınlarını üzmüştü. Pekdaş'ın talimatıyla alınan meclis kararıyla 1 milyon 855 bin liralık ödenek başka kalemlere aktarılırken sözde sosyal belediyeciliği dilinden düşürmeyen CHP'li belediyenin bu uygulaması tepkilere neden olmuştu.

PEKDAŞ'A DAVA AÇTILAR

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş'ın en büyük bombalarından biri de, 1995 yılında kamuoyunda Manisalı Gençler Davası olarak bilinen davalarda işkence mağduru 7 kişinin avukatlığını yaptığı dönemle ilgili, 'Görevi kötüye kullanma' ve 'Zimmet' suçlamasıyla hakkında mahkeme açılması oldu. Pekdaş hakkında iki kez 'zorla getirilme' kararı verildi. İşkence gördükleri gerekçesiyle dava açan 14 gençten 7'sinin avukatlığını dönemin İzmir Baro Başkanı Sema Pekdaş üstlenmişti. Dava sürecinde Pekdaş'ın avukatlık görevini yapmadığını iddia eden 7 mağdur, kendisini davalarından azlederek başka avukatlar tuttu.

ZİMMETİNE GEÇİRMEKTEN SUÇLANDI

Açtıkları davaları kazanan ve tazminata hak kazanan 7 kişi, 'Görevi kötüye kullanma' ve 'Nitelikli zimmet' suçlamasıyla Sema Pekdaş hakkında suç duyurusunda bulundu. Pekdaş'ın mağdur ettiği isimlerden Levent Kılıç, Pekdaş'ın tazminat alacağı davayı 7 yıl takip etmediği halde kendisine, 'Dosyayı takip ediyorum. Danıştay'da' diyerek oyaladığını iddia etti.
Tazminatlarının Pekdaş tarafından gizlenerek usulsüz para kesildiğini aktaran Kılıç, "Zimmet söz konusu. Karar kesinleşmesine rağmen Sema Pekdaş benden gizlemiş. Bu gerçeği yıllar sonra öğrendim ve dava açtım" dedi. Savcı, bakanlık onayıyla Pekdaş'ın beyan vermesi için adresine tebligat yaptı ama Pekdaş aylarca adresinde bulunamadı. 5 Mayıs 2017'de hazırlanan iddianamenin kabul edilmesiyle Pekdaş, Manisa 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaya başladı.

ŞİKAYETLER VE İLÇENİN GENEL SORUNLARI

- Sokak köpeklerinin kontrol altına alınması isteniyor.
- Sokakların daha sık süpürülmesi isteniyor.
- Alsancak ve Çankaya'da korsan otoparkçılar vatandaşı hem mağdur hem tedirgin ediyor.
- Kaldırımları işgal eden seyyar satıcılar yüzünden yayalar yürüyemiyor.
- Yollarda yapılan altyapı çalışmaları için kazılan çukurlar uzun süre açık kalıyor.
- Parkların bakımsızlığı vatandaşları rahatsız ediyor.
- Sokaklarda yeteri kadar çöp konteynerı bulunmuyor
- Geri dönüşüm kutuları periyodik olarak toplanmıyor
- Çöpler zamanında toplanmıyor ve yeterli ilaçlama yapılmıyor.
- Özellikle Güzelyalı, Göztepe sokaklarında çok fazla çukur var.

YARIN : KARABAĞLAR BELEDİYESİ

Asker ailelerinden kesti, HDP’ye verdi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN