• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’nin hukuk tanımaz başkanı

CHP’nin hukuk tanımaz başkanı
Giriş Tarihi: 27.11.2018

, ’nda ’ın savunmasını üstlenmişti. Pekdaş’ın Göktaş’ın ölümünden sonra da vekaleti olmadığı halde 5 yıl boyunca tebligatlarını alıp ölü avukatlığı yaptığı ortaya çıktı

METİN BURMALI

CHP'li Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş'ın savunmasını üstlendiği 'Manisalı Gençler Davası'nda, 'görevi kötüye kullanma' ve 'zimmet' suçlaması ile hakkında açılan 14 ayrı davanın ve ceza soruşturma dosyasının detaylarına ilk kez Yeni Asır ulaştı. Hukukçu kimliği ile tanınan ve adliyedeki suç dosyası kabarık olan Pekdaş'ın Manisalı Gençler Davası'nda savunmasını üstlendiği Mahir Göktaş'ın 2006 yılındaki ölümünden sonra da vekaleti olmadığı halde sanki avukatıymış gibi 5 yıl boyunca tebligatlarını alıp ölü avukatlığı yaptığı ortaya çıktı. Göktaş'ın lehine 25 bin liralık tazminat ödenmesi kararı çıkması sonrası anne Fatma Göktaş'ı arayarak 2011 yılında aileden yeni vekalet alan Pekdaş'ın, İçişleri Bakanlığı'nca aileye işkence tazminatı olarak Mahir Göktaş adına ödenen 115 bin liranın 26 bin lirasını da zimmetine geçirdiği iddia ediliyor.

SEMBOL DAVA

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş hakkında açılan dava ve soruşturma dosyalarının kabarmasına neden olay, 1995 yılından günümüze kadar uzanıyor. O dönem avukatlık yapan CHP'li Sema Pekdaş, Türkiye ve tüm dünyada işkenceye karşı sembol olan ve kamuoyunda 'Manisalı Gençler Davası' olarak bilinen 14 gencin avukatlığını üstlendi. Ceza davasından beraat eden gençlerden 13'ü, iddiaya göre 2000 yılında harç ve gider avansı olarak kişi başı bin 500 lirayı avukatları Sema Pekdaş'a vererek gördükleri işkence, Türkiye'nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ihlal edilerek uzun süre gözaltında kalmaları, haksız tutukluluk ve adil yargılanmama gibi nedenlerle 4 farklı konuda tazminat davası açtı.
Manisa İdare Mahkemesi işkence ile ilgili açılan tazminat davasında 13 gencin istediği 25'er bin lirayı çok buldu ama mahkeme mağdurlara 2002 yılında 10'ar bin lira tazminat ödenmesini hükmetti. Mahkeme kararının o tarihte alınıp, icraya konulabilmesi için yatırılması gereken 258 liralık noksan nispi harç bedeli Pekdaş tarafından yatırılmadığı için mahkeme kararı paranın tahsili için icraya konulmadı ve durumdan habersiz olan mağdurlar 10'ar bin liralık tazminat paralarını alamadı.

KAZANDIĞINI HABER VERMEDİ

Burada birçok kez Pekdaş'a 2002 yılında çıkan mahkeme kararını 258 lira yatırıp alması için tebligat yapıldı ancak iddiaya göre Pekdaş harç parasını 2004 yılında 1 yıl 4 ay 11 gün gecikmeli yatırdı. Yatırdığına dair makbuzu da İzmir Vergi Dairesi'nden alıp mahkemeye vermediği için tebligat 7 ay daha gecikti. Pekdaş'ın savunduğu mağdurlardan biri olan ve 14 yaşında işkence travması yaşayan Mahir Göktaş ise açtıkları tazminat davasını 4 yıl önce kazandığından habersizce maddi sıkıntı yaşadığı için Bulgaristan'a iş aramaya gitti ve 2006 yılında faili meçhul bir cinayette kurban gitti.
Göktaş'ın cenazesi 2006 yılında memleketi İzmir Kınık'ta toprağa verilirken, cenazeye gelenler arasında bulunan Pekdaş yasa gereği avukatlık vekaleti düşmüş olmasına rağmen yaptığı ihmaller ortaya çıkmasın diye ne İdare Mahkemesi'ne, ne Danıştay'a, ne de mirasçı olan ailesine yeni bir vekalet çıkartılması gerektiğini söylemedi ve ölen Mahir Göktaş'ın avukatıymış gibi gelen tebligatlarını almaya devam etti. 2007 yılında işkence gören gençlere 10 bin liralık tazminatın yanında 15 bin lira daha para ödenmesi kararlaştırıldı ancak Pekdaş bu kararı da icraya koymadı.
Pekdaş 2011 yılında müvekkilleri Aşkın Yeğin ve Levent Kılıç'ın kendisini avukatlıktan azletmeleri sonrası iddiaya göre gerçekler ortaya çıkmasın diye Göktaş ailesinin 25 bin liralık tazminat ödenmesi kararını icraya koydu. 2011 yılında mağdur durumdaki aileye bu para ödendi.

ZAMAN AŞIMI İDDİASI

Oğullarının ölümünden sonra avukatları Sema Pekdaş yüzünden kazandıkları tazminat miktarlarını 7 yıl gecikmeli olarak aldıklarını anlayan anne Fatma Göktaş, avukatı Pekdaş'tan şikayetçi oldu. Pekdaş hakkında Manisa 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görevini kötüye kullanmaktan dava açıldı. Geçen 22 Kasım tarihinde hakim karşısına çıkan Pekdaş savunmasında dosyanın zaman aşımına uğradığını iddia ederek, görevi kötüye kullanma suçunun unsurlarının oluşmadığını öne sürdü.

"OĞLUM PEKDAŞ YÜZÜNDEN ÖLDÜ"

Pekdaş hakkında 'zimmet' ve 'dolandırıcılık' iddiası ile ayrı bir şikayette daha bulunduklarını açıklayan anne Fatma Göktaş soruşturmanın devam ettiğini belirterek, "Eğer Sema Pekdaş davayı gereği gibi izlemiş olsaydı 2002 yılında oğlum önce 10 bin lirasını, daha sonra da 15 bin liralık tazminat parasını alacaktı ve 2006 yılında öldüğü Bulgaristan'a çalışmak için hiç gitmek zorunda kalmayacaktı.
Bunun dışında Pekdaş başka bir tazminat davasından kaynaklı olarak bize İçişleri Bakanlığı'nca 89 bin lira işkence parası yatırıldığını söyledi. Sonradan öğrendik ki aslında yatırılan para 115 bin 125 liraymış. Bu paranın sadece bize 89 bin lirasını verdi ve geri kalanını haksız, usülsüz şekilde zimmetine geçirmiş" diye konuştu.

PEKDAŞ'IN DİĞER DOSYALARININ AYRINTILARI YARINDAN İTİBAREN YENİ ASIR'DA

CHP’nin hukuk tanımaz başkanı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA