• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Zeybekci, için ilk projesini açıkladı!

Zeybekci, İzmir için ilk projesini açıkladı!

03.12.2018, 00:00 Güncelleme Tarihi: 03.12.2018,11:18

'nin Zeybekci, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bu karar üzerine yaptığı konuşmayı anlatırken, 'in yaşam tarzına müdahale endişesi hakkında da konuştu. Zeybekci kent için ilk projesini de açıkladı.

AK Parti'nin İzmir Büyükşehir Adayı Nihat Zeybekci, verdiği röportajda çarpıcı açıklamalarda blundu.

Büyükşehir Adayı Zeybekci, hayat tarzına müdahale edilmesinden endişe eden İzmirliler'e "Demek kendimizi anlatamadık, biz hep İzmir'i AK Partili yapmaya çalıştık, aslında AK Parti'yi İzmirli yapmalıyız ve ideolojik duvarın ötesine geçmeliyiz…" diye seslendi.

Zeybekci 'ithal aday' olduğu yönündeki eleştirilere ise Hürriyet'e verdiği röportajda şu yanıtı verdi: Soyadımıza baksınlar. Pösteki sayar gibi saymak istemiyorum ama bununla ilgili tereddütü olanların tamamından fazla İzmirliyiz. Kimin İzmir'de dokuz ilçede işyeri var? Kimin İzmir'de bir şirketi var ki, 540 çalışanı var? Kim İzmir'de son yıllarda kurumlar vergisinde sahip olduğu şirketle ilk üçte, beşte yer alan bir performansa sahip? Bunları söylerken olmayanlara karşı bir kinayeli tutum içinde değilim, bizi İzmirli saymayanlar bilsin diye söylüyorum. İzmir, Anadolu'nun dünyaya açılan bir çıkış kapısı… İzmir Anadolu'nun da özeti zaten.

Zeybekci adaylığı açıklanmadan önce 'İzmir'i istiyor musunuz' sorusuna verdiği "Mahallenin en güzel kızı, İzmir'i kim istemez" cevabı için gelen cinsiyetçilik eleştirileri için de "İzmir'i istiyor musunuz" diye sorduklarında içimden geldiği gibi, bütün samimiyetimle söyledim. Mahallenin en güzel kızı İzmir, kim ona yakın olmak, kim ona hizmetkâr olmak istemez ki! Bir de İzmir doğuştan çok güzel bir şehir. Özenilerek yaratılmış bir şehir. Doğal güzellikleri, iklimi, imkânları, tarihi, lokasyonuyla… Anadolu'nun en güzel şehri. Bunun gereği yapıldığı ve Anadolu'nun zenginliklerini de üzerine süs olarak taktığınız zaman dünyanın en güzel şehirlerinden biri olma potansiyeline sahip. Kim istemez ki böyle bir şehre hizmetkâr olmak. Kim istemez ki bu şehrin kalbini çalmak? Benim oradaki söylemime bir kadın-erkek ilişkisi bağlamında bakmak bence büyük bir haksızlık, biraz da kısır bir bakış açısı olur. Söylemimiz gayet samimi, doğal. Bizim insanımızın ağzından çok kolaylıkla çıkabilecek bir söylem. Cinsiyetçi demek gerçekten haksızlık…" açıklamasını yaptı.

AK Parti'nin İzmir Büyükşehir Adayı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "İzmir Körfezi kokuyor" eleştirisi ile başlayan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun "İzmir kokuyor diye propaganda yap, 31 Mart akşamı cevabı gör" yanıtıyla büyüyen Körfez tartışması hakkında ise şunları söyledi:
Yaz geldiği zaman kokuyor. Bazen dayanılmaz hale geliyor. Kokuyorsa kokuyor, İzmirliler biliyor. Bu tartışma meselesi değil ama nasıl çözüleceğine bakmak lazım. Çözebilir miyiz? Evet! Kolay mı? Evet… İzmir Körfezi Allah'ın bir hediyesi, İzmir'in geleceğe taşıyacağı en büyük hazinelerden biri. Koru-kullan dengesini oturtmamız lazım. İsraf etmemek lazım. İzmir Körfezi israf edilmiş. Şu yaptı, bu yaptı diye konuşmuyorum, sonuçta Aziz Bey'i de severim. Değer verdiğim bir insandır, onu eleştirmek değil, ne yapacağımı anlatmayı seçiyorum. Çok heyecanlı projelerimiz var. Kavga etmeyeceğiz, sadece yapacağız.

İLK PROJE: ARKEOLOJİ VE MEDENİYETLER MÜZESİ
Zeybekci röportajda kent için ilk projesini de açıkladı. AK Parti'nin Büyükşehir Adayı, "İzmir'i projeye boğmayacağız. Basit, sade olacağız. Bir tekini söyleyeyim. Anadolu'nun tamamına baktığınız zaman da insanlık tarihinin en eski yerleşim yeri bu topraktır. Kültür turizmi anlamında baktığımız zaman İzmir, bu yerleşimin de merkezi. Dünyanın en iddialı, Türkiye'nin en büyük Arkeloji ve Medeniyetler Müzesi'ni kuracağız. Çok kısa zamanda başaracağız" diye konuştu.

Zeybekci, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile adaylığı hakkında yaptığı konuşmayı da ilk kez açıkladı.

'Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ne dedi sizi arayıp, "Git ve İzmir'i al" mı dedi?' sorusuna şu yanıtı verdi: "Al" yok. (Gülüyor) İzmir'in gönlüne girmek var. Aradığında telefonda "İzmir adayı sen olacaksın" dedikten sonra cümlenin sonunda ne düşündüğümü sordu. "Efendim, sorduğunuz sorunun bir önceki cümlesine göre başım üstüne derim. Ama olmayı düşünür müsünüz, ne deseydiniz, başka görüş beyan edebilirdim" dedim. Etmemeyi tercih ettim. İsmimi açıklamadan bir hafta önce yüz yüze görüştük. Siyasi terbiye gereği bildiğim anda açıklamadım.

Zeybekci, İzmir için ilk projesini açıkladı! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA