• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İşçiler Kocaoğlu’na ‘hodri meydan’ dedi

’de 11’inci gününe giren grevi nedeniyle mağduriyet sürerken, grevdeki işçiler Büyükşehir Belediye Başkanı ’na meydan okudu. “Kocaoğlu gelsin, hesapları ortaya dökelim” diyen işçiler, seslerini duyuran ’a da teşekkür etti

İşçiler Kocaoğlu’na ‘hodri meydan’ dedi
Giriş Tarihi: 20.12.2018

MERT ALPDÜNDAR

İZBAN'da Temmuz ayında başlayan toplu iş görüşmelerinde yaşanan zam anlaşmazlığı nedeniyle başlayan grev 11. gününe girerken, vatandaşların ulaşım çilesi her geçen gün büyüyor. Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun "Başka yerlerde daha yüksek zam mı imzaladın da grev için İzmir'i seçiyorsun" açıklamasına tepki gösteren Demir Yol İş Sendikası İZBAN Baş Temsilcisi Ahmet Güler, "Kocaoğlu'nu buraya davet ediyoruz. Gelsin tek tek hesaplama yapalım. Önemli olan yüzdeler değil geçinebilme endeksini yakalamak. Bizim için esas olan en az maaşı alan arkadaşlarımızın 'eve giderken acaba ekmek alabilir miyim?' düşüncesini engellemek" diye konuştu.

BAŞKA YERLERDEKİ ÜCRET

Kocaoğlu'nu grev yaptıkları yere çağıran işçiler ise, "Buyursun gelsin yüz yüze konuşalım. Hesapları ortaya dökelim. Kim haklı kim haksız vatandaş karar versin. Kocaoğlu'na hodri meydan" dedi. Demir Yol İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hüseyin Ervüz de, "Bir tekniker İstanbul Ulaşım'da 3 bin 657 lira, Bursa Ulaşım'da 3 bin 829, TCDD'de 4 bin 143 lira net maaş alıyor. Biz İZBAN'da bu ücretleri görsek biz de grev yapma taraftarı olmayız" dedi.

YÖNLENDİRİYORLAR

İzmir halkının maaşlar hakkında yanlış bilgilendirildiğini söyleyen Ervüz, "Sanki personel çok yüksek maaş alıyormuş gibi intibah uyandırılmak isteniyor. Dolayısıyla ücretlerde yapılan açıklamalar sonucunda halkın bazı kesimlerinde bize karşı tepkiler oluştu. Evet bu memleketteki işsizlik sorunları da bizim sorunumuz ama geçim endeksleri de bizim sorunumuz. Halkın bazı kesimleri gözünüze dizinize dursun, inşallah işinizi kaybedersiniz gibi sözler söyleyenler oldu. Biz bu duruma üzülüyoruz. Tüm İzmir halkının işçinin yanında olmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

'GELSİN, ÜCRETLERİ BİRLİKTE AÇIKLAYALIM'

Aziz Kocaoğlu'nun İZBAN işçileri hakkındaki açıklamalarına bir cevap da Demir Yol İş Sendikası İZBAN Baş Temsilcisi Ahmet Güler'den geldi. Grevimize başladığımızdan beridir sivil toplum örgütleri, işçi örgütleri, Alsancak esnafı ve sendikamıza bağlı diğer iş yerlerindeki arkadaşlarının yanlarında olduklarının altını çizen Güler, Aziz Kocaoğlu'nun yüzdelik dilim açıklamalarına son vermesi gerektiğini söyledi. Aziz Kocaoğlu'na işçiler adına çağrıda bulunan Güler, "İşçilerin aldığı ücretleri, hakları ve aylık eline giren parayı tek tek açıklasın. Bu insanların çıplak ücretlerini, sosyal kalemlerini tüm gerçekliğiyle işçilerle bir araya gelip açıklamasını istiyoruz. Üyesi olduğu kendi siyasi partinin lideri asgari ücret 2 bin 200 lira olsun diyorken, kendi içinde bulunduğu siyasi partiyle çelişen bir kişidir Aziz Kocaoğlu" diye konuştu.

YENİ ASIR'A TEŞEKKÜR

Sendikalı işçiler gazetemizin dünkü grevle ilgili manşetini hep birlikte göstererek, ilk günden beri seslerini kamuoyuna duyurduğu için Yeni Asır'a teşekkür etti.

İşçiler Kocaoğlu’na ‘hodri meydan’ dedi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA