• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'de aynı tas, aynı hamam

’li , bu yıl da kentin biriken sorunlarını çözmekten uzak kaldı. Körfezdeki kirlilik ve kötü koku devam etti. Altyapı ve trafik sorunları vatandaşı yine çıldırttı.

İzmir'de aynı tas, aynı hamam

31.12.2018, 00:00 Güncelleme Tarihi: 31.12.2018,10:07

2017'de olduğu gibi 2018 de İzmir için kayıp yıl oldu. CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin kronikleşmiş sorunları bu yıl da çözülemezken var olan sorunlara yenileri eklendi. Trafik, kötü koku, altyapı gibi sorunları yine baş gösterdi. Büyükşehir, pazar esnafının derdine derman olmak yerine kulak tıkadı. 70 milyon lira harcayarak hayata geçirdiği Akıllı Trafik Sistemi, fiyaskoyla sonuçlandı. 2018'de Büyükşehir'in kırık not almasına yol açan gelişmelerden bazıları şöyle:

ZAMLI BAŞLANGIÇ
İzmirliler, 2018 yılına Büyükşehir'in içme suyu, toplu ulaşım ve otoparka yapmış olduğu zamlarla girdi. Yine yılın ilk günlerinde Konak Tramvayı çalışmalarının uzaması trafik çilesi yaşattı. Buna bir de İzmir Metrosu'ndaki seferlerin aksaması eklenince vatandaş işine geç kaldı.

BU NASIL DESTEK?
Egeli Sabah, Büyükşehir'in, Körfez Geçiş Projesi'ni 2030'a kadarki yatırımların belirlendiği Ana Ulaşım Planı'na almadığını ortaya çıkardı. Her fırsatta projeye destek verdiğini söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu'nun, geçiş projesini plana almaması skandal olarak nitelendirildi.

KAÇAK TRAMVAY
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yetki alanlarına kaçak imalatlar yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, 8.9 kilometrelik Karşıyaka Tramvayı'nın deniz tarafında kalan bölümünü de kaçak yaptığı ortaya çıktı.

BLOKAJ KUYRUĞU
Büyükşehir, aldığı radikal bir kararla İZBAN'daki ücret sisteminde değişikliğe gitti. İZBAN'da 'Gittiğin kadar öde' dönemi istasyonlarda kaosa neden oldu. Para yükleme makineleri önünde uzun kuyruklar oluşturan İzmirliler, sisteme isyan etti.

KABARTMALI FATURA
İzmir'deki iklim koşulları dikkate alınmadan yapılan engelli yolları, Büyükşehir'in kurbanı oldu. 5 yıl sonunda yanlıştan dönme kararı alan Büyükşehir, yolları karo plakalarla döşeme kararı aldı. Vatandaşın parası çöpe gitti.

BÜYÜKŞEHİR UYANDI
İzmir Büyükşehir, 2001'de deneyip başaramadığı Harmandalı çöplüğünden elektrik üretmek için mart ayında harekete geçti. Bu hamle 'şimdiye kadar aklınız neredeydi?' yorumlarına neden oldu.

DENİZE KAÇAK DEŞARJ
Bugüne kadar hayata geçirdiği çevre yatırımları ile övünen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yönetim kurulu başkanlığını yürüttüğü İZSU Genel Müdürlüğü Seferihisar"ın mavi bayraklı plajlarından Akarca Koyu'na evsel atıkları deşarj etti. Plaj mikrop yuvası haline geldi. Koydaki 2 mavi bayrak, bir daha asılmamak üzere iptal edildi. Çevre sakinleri duruma isyan ederken Egeli SABAH yaşanan çevre katliamını manşetine taşıdı.

BÜYÜKŞEHİR'E ŞOK
Sayıştay, Büyükşehir'in 2017 yılı aralık ayında hizmete soktuğu Mustafa Kemal Sahil Bulvarı Karayolu Taşıt Altgeçidiyle ilgili 17.2 milyon lira zararı çıkardı. Yetkililer, kamu zararına neden olduğu iddia edilen sorumlular hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Başsavcılık da İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen karayolu taşıt alt geçidi ile ilgili soruşturma başlattı.

BİTİRİN BU KOKU KÂBUSUNU
Havaların ısınmaya başlaması ile birlikte İzmir körfezinden yayılan pis koku kentin üzerine kabus gibi çöktü. Özellikle gece etkisini gösteren lağım kokusu yaz aylarında İzmirliye kapı pencere kapattırdı. Büyükşehir Belediyesi'nin vatandaştan gelen şikayetlere uzun süre sessiz kalması tartışmaları da beraberinde getirdi. İzmirlileri çileden çıkaran koku problemi kent gündeminde uzun süre yerini korudu.

Egeli Sabah

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden skandal su faturası Şengül: İzmir ağlayan başkandan bıktı Erdoğan'dan İzmir mesajı: "Körfez şu anda kokuyor" İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde asfalt oyunu İzmir Büyükşehir Belediyesi skandallara doymuyor! Sat Aziz sat! İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne tepkiler büyüyor! CHP’li belediye ‘Ata’ yı yıktı!

İzmir'de aynı tas, aynı hamam haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA