• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’de bir bilmecesi

CHP’de bir İzmir bilmecesi
Giriş Tarihi: 14.1.2019

Partisinin adayını belirlemek için cuma günü İl Başkanı Deniz Yücel’le görüştüğü öğrenilen Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun son açıklamaları şaşırttı. liderinin İzmir ve İstanbul adayları ile ilgili yaptığı ‘İki kenti henüz masaya koymadık. Ama kadın adaylar fazla olmalı’ sözleri kafaları iyice karıştırdı.

Yerel seçimlere yönelik çalışmalara başlayan CHP'de aday mesaisi bitmek bilmiyor. Parti Meclisi'nin 16 Ocak'ta yapacağı toplantı ile başta İzmir olmak üzere pek çok il ve ilçe adayının daha netleşeceğinin duyurulmasına rağmen bu konuda belirsizliğin sürmesi örgütlerde huzursuzluk yaratıyor.

ADAY MESAİSİ SÜRÜYOR
Açıklanması daha önce birkaç kez ertelenen İzmir Büyükşehir adayı konusunda ise İstanbul ve Ankara'da olduğu gibi son sözü CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu söyleyecek. Geçen hafta ortasından bu yana İzmir mesaisini sürdüren Kılıçdaroğlu, il başkanı, STK temsilcileriyle İzmir adayını görüşürken PM öncesinde büyükşehir adayını MYK'nın gündemine getirecek ardından da PM'nin onayına sunacak. CHP'de İstanbul ve Ankara büyükşehir adaylarının belirlenmesine rağmen en sona bırakılan İzmir büyükşehir belediye başkan adaylığı konusunda uzun süredir devam eden bilmece sona eriyor. CHP, 16 Ocak'ta yapacağı aday tespitine yönelik altıncı toplantı ile aralarında İzmir'in olduğu pek çok il ve ilçedeki adaylarını netleştirecek. İzmir konusunda yapılan son anketin sonuçları CHP liderine sunulurken Kılıçdaroğlu geçen hafta sonundan bu yana İzmir mesaisi yapıyor. Cuma günü İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ile görüşen Kılıçdaroğlu'na sunulan ankette ise milletvekili Tuncay Özkan, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur'un isimlerinin önde olduğu belirtiliyor.

KADIN ADAY VURGUSU
Öte yandan Kılıçdaroğlu İzmir ve İstanbul adayları ile ilgili yaptığı son açıklamayla şaşırttı. Cuma günü İzmir adayı ile ilgili İl Başkanı Deniz Yücel'le görüştüğü öğrenilen Kılıçdaroğlu'nun, "Çalışmalar ve görüşmeler sürüyor. Şimdilik İzmir ve İstanbul özel olarak masaya konulmuş değil. Üzerinde durduğumuz noktalar var. Kadın belediye başkanı sayımız fazla olmalı. Kadınlar siyasette aktör olarak ortaya çıkmalı" açıklaması kafaları iyice karıştırdı.

İTTİFAK HUZURSUZLUĞU
CHP'de şimdiye kadar yapılan toplantılarda 15 büyükşehir, 28 il, 437 ilçe ve 150 belde olmak üzere toplam 630 belediye başkan adayı netleştirildi. Aday tespit çalışmalarında İP'yle yürütülen ittifak görüşmeleri de etkili oldu. İlk etapta 21 büyükşehirde ittifak sağlayan iki parti arasında temaslar sürerken ittifak yapılacak il sayısının ise 50'yi bulması bekleniyor. Yapılan pazarlıklar pek çok ilde ise huzursuzluk yaratıyor. Bu konuda en büyük rahatsızlık Balıkesir'de yaşanmıştı. Partinin Büyükşehir adayı olarak duyurduğu Ahmet Akın'ı geri çekip kenti İP'ye bırakması il örgütünde isyana neden olmuştu.

CHP PM ÜYESİNDEN HDP İTİRAFI
Terör örgütü PKK'nın siyasi uzantısı HDP ile gizli kapılar ardında ittifak görüşmeleri yürüten CHP'nin gerçek yüzü bir kez daha ortaya çıktı. Kandil'in çağrısıyla 31 Mart yerel seçimlerinde HDP ile tek elden siyaset yürüten CHP'nin Parti Meclisi üyesi Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan, HDP ile ittifak yapmanın "milli bir görev ve milli politika olduğunu" söyledi.

EVRİN GÜVENDİK

CHP’de bir İzmir bilmecesi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN