• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'e tarihi bölge

AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı , kentin zengin kültürel, tarihi değerlerini öne çıkararak Kemeraltı’ndan Bayraklı Smyrna’ya kadar olan bölgeyi “tarihi alan” haline getireceklerini belirterek, “Kadifekale ve Agora’yı da kapsayacak bu bölge turistler için çekim merkezi olacak” dedi

İzmir'e tarihi bölge

15.2.2019

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, kentin sahip olduğu kültürel, tarihi değerleri ön plana çıkararak Kemeraltı'ndan Bayraklı Smyrna'ya kadar olan bölgeyi "tarihi alan" haline getireceklerini söyledi. Bu alana Kadifekale ve Agora'yı da dahil edeceklerini belirten Zeybekci, bölgenin turistler için bir çekim merkezi olacağını dile getirdi.
YAŞAYAN KEMERALTI
İzmir'in 8 bin 500 yıl öncesine uzanan tarihiyle birçok medeniyetin beşiği olduğunu hatırlatan Zeybekci, "Sahip olduğu antik kent kalıntılarına, Meryemana Evi'ne, doğal güzelliklerine, dünyaca ünlü plajlarına ve tarihi çarşısına rağmen kent yılda 1 milyon turist çekebiliyor. Demek ki ortada bir yanlış var" dedi. İzmir'deki yaşam kalitesi sorununu çözmeye yönelik hazırlıkları olduğunu aktaran Zeybekci, bunlar arasında kent yaşamına önemli değerler katacak olan "tarihi alanların ön plana çıkarılması" projesinin yer aldığını bildirdi. Turizmin canlanması için İzmir'in elinde önemli değerler bulunduğunu aktaran Zeybekci, şu bilgileri verdi: "İzmir'in tarihi, yapıları ve yaşayan kültürüyle ön plana çıkarılacak. Kadifekale'den Bayraklı Smyrna'ya uzanan bir alan, İstanbul'un tarihi yarımadası gibi İzmir'in tarihi bölgesi olarak ayağa kaldırılacak. Kemeraltı'nın restore edilmesi ile ilgili çalışmalar Damlacık'tan başlayacak. Bölgede tehlikeli hale gelen yapılar restore edilip sağlamlaştırılarak, karmaşa ortadan kaldırılacak. Çarpıklıklar ve çirkin görüntüler bitecek. Restorasyonlar ve bölgeye kazandırılacak tarihi alanlar ile turizm potansiyeli artırılacak. Böylece ticari faaliyetlerde de hareketlenme sağlanacak."
TELEFERİK, KADİFEKALE'DEN AGORA'YA KADAR UZANACAK
Yeşildere Vadisi'nin imar planına uygun yapılarla yeniden düzenleneceğini bildiren Zeybekci, "Bölge, rekreasyon alanı olarak Yeşildere halkına sunulacak. Bu bölge tarihi bir kent merkezi haline gelecek. Kadifekale'de ise nostaljik ve modern bir teleferik hizmete girecek. Teleferik hattı Kadifekale'den Agora'ya kadar uzanacak" dedi. Zeybekci, İzmir'deki tüm tescilli tarihi yapılar olarak hamamların, ibadethanelerin, çeşmelerin, evlerin, köprülerin restore edilerek kentin hizmetine ve turizmine kazandırılacağını aktardı.
MEDENİYETLER MÜZESİ AÇILIYOR
Zeybekci, ayrıca kent merkezine Paris'teki, Londra'daki gibi dünyanın önde gelen bir medeniyetler müzesi yapılacağını, hazırda bekleyen binlerce eserin burada sergileneceğini söyledi. Alsancak'ın da kruvaziyer turizminde önemli bir liman haline getirileceğini vurgulayan Zeybekci, bu yatırımların kentin turizmdeki ağırlığını artıracağını, döviz girdisini yükselteceğini belirtti.
YABANCI SERMAYE YATIRIMLARI ARTIYOR
Anadolu Aslanlar İşadamları Derneğinin (ASKON) İzmir Swiss Otel Büyük Efes'teki toplantısına İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Nihat Zeybekci de katılarak konuşma yaptı. ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, İzmir Şube Başkanı Şerafettin Gücü ve iş adamlarının bulunduğu toplantıda ekonomideki gelişmeler değerlendirildi. Aydın, "Yeni Ekonomi Programı'nda da öngörüldüğü gibi 2019'da enflasyonun yüzde 15 seviyelerine kadar gerileyeceğine inancımız tamdır. Türkiye yeniden yabancı sermaye için cazibe merkezi olmaya başladı" dedi.
Zeybekci de "Türkiye her türlü provokasyona, spekülasyona ve saldırıya rağmen ekonomik anlamda ne kadar güçlü olduğunu bütün stres testlerini geçerek ispat etti. Türk ekonomisi derinlik kazandı. Hükümetimizi mali, para politikaları anlamında tebrik ediyorum. Şu anda sıkılık ve sağlamlıkla duruyorlar ve çok da başarılılar. Ama bu başarı artacak ve kamu borçlanma ihtiyacı düşecek. Enflasyon da faizler de düşecek. Rahatlamayı Nisan'dan sonra Haziran, Temmuz gibi göreceğiz. Eylül'de hareketlenme olacak. İzmir maalesef son 20 yılını uyuyarak geçirdi. Kendileri söyledi, 'Uyuttuk İzmir'i, şimdi öpeceğiz, uyandıracağız' diyor" diye konuştu.

Mert ALPDÜNDAR

İzmir'e tarihi bölge haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.