• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Heyelanın nedeni hobi bahçesi mi!

Heyelanın nedeni hobi bahçesi mi!
Giriş Tarihi: 20.2.2019

'daki Eğridere mahallesinde yolların ayrılıp evlerin yıkıldığı, insanların sokakta kaldığı heyelanın nedeninin, arazide hobi bahçesi kurma çalışmaları olduğu iddia edildi. Eski fotoğraflarda mahallenin makilik ve yeşillik olması dikkat çekti

İzmir'in Bornova ilçesine bağlı Eğridere mahallesinde heyelanın meydana geldiği 27 ev boşaltıldı. Sokakta kalan mağdur vatandaşlar, mahalleyi ortadan ikiye ayıran toprak kaymasından, tapu kayıtlarında tarla olarak gözüken arazi üzerine kurulmak istenen hobi bahçesini sorumlu tuttu. Köylülerin iddialarını araştıran Yeni Asır, iki ay önce dozerlerle dümdüz hale getirilen tarlanın önceki uydu fotoğraflarında makilik bir alan olduğunu tespit etti.

'ÖRTÜ TEMİZLİĞİ YAPTIK'
Eğer hobi bahçesi için alanda yapılmış bir kazı çalışması varsa bunun yer altı suyunun yön değiştirmesine yol açmış olabileceğini aktaran Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Sinancan Öziçer, "Heyelanın en büyük sebebi yeraltındaki sularının aşırı yağmurlarla birlikte artmış olması ve zeminin kütle halinde yer değiştirmesidir" dedi. İki ayrı parselden oluşan toplam 59 bin metrekarelik tarla vasfındaki araziyi Sınırlı Sorumlu Eğridere Gayrimenkul İşletme Kooperatifi adına satın alan Nihat Çiftgül ise iddiaları yalanlayarak, "Biz bölgede ağaç kesmedik. Arazi üzerinde sadece örtü temizliği yaptık. Toprak kaymasının nedeni bizim arazimiz değil" diye konuştu. HAYVANLAR İÇİN ÇADIR
Eğridere'de Cumartesi günü meydana gelen toprak kaymasının ardından köydeki yollar çöktü, bazı ev ve hayvan damları ile elektrik ve su hatları zarar gördü. Yıkılan ya da riskli görülen 27 ev boşaltıldı. Hasar gören ahırlardaki hayvanlar için de AFAD ile Bornova Belediyesi'nce iki çadır kuruldu. Mahalleliler heyelanın nedeni olarak hobi bahçesi yapılmak istenen Ardıç sokağın yanı başındaki 59 bin dönümlük araziyi gösterdi. Yeni Asır, arazinin dozerle kazılmadan önce makilik alan olduğunu fotoğraflarla ortaya koyarken, hobi bahçesi için örtü temizliği yapılan tarlanın heyelanı tetikleyip tetiklemediği merak konusu oldu.KİRA YARDIMI GELİYOR
Tapu kadastro kayıtlarında Eğridere'de tarla vasfında gözüken 23 parseldeki 28 bin metrekarelik arazi ile 500 parseldeki 31 bin 200 metrekarelik yan yana olan iki araziyi Sınırlı Sorumlu Eğridere Gayrimenkul İşletme Kooperatifi eliyle satın alan Nihat Çiftgül, heyelan suçlamalarını reddetti. 23 parseldeki araziyi hobi bahçesine çevirmek için sadece örtü temizliği yaptıklarını anlatan Çiftgül, "Ağaç kesmedik. Sadece örtü temizliği yaptık. Toprak kaymasının nedeni bizim arazimiz değil" dedi. Bornova Kaymakamlığı'nın mağdur ailelere kira yardımı yapacağı, Dokuz Eylül Üniversitesi yetkililerinin bölgede teknik incelemelerden sonra bölgenin afete maruz kalıp kalmadığına karar verileceği bildirildi.

RİSKLİ BİNALARA DÖNÜŞÜMDE ÖNCELİK
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm sürecini hızlandıracak, riskli binaları öncelikli dönüştürecek yeni bir dönemi başlattı. Bakan Murat Kurum imzasıyla, en riskli alanların 3 ay içinde Bakanlığa bildirilmesi için 81 ile genelge gönderildi. Genelgede, "İliniz sınırlarındaki büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanlıklarınca kentsel dönüşüm strateji belgesinin hazırlanması ve yetki sınırları dahilinde bulunan en riskli alanların 3 ay içinde Bakanlığımıza bildirilmesi gerekmektedir" ifadesine yer verildi.

EĞRİDERELİLER NE DEDİ?
Mehmet Ali Yılmazlar: "Ağılım yıkıldı. Hayvan yemleri çatının altında kaldı, onlara ulaşamıyorum. Şu an 100 bin liraya yakın zararım var. Valilik çok ilgilendi ama İzmir Büyükşehir Belediyesi hiç bir şekilde bizimle ilgilenmedi."
Ramazan Yalın: "Evlerimizi heyelan nedeni ile boşalttık ama eşyalarımız kaldı. Bir tane CHP'li gelmedi. Onlar ancak seçim zamanı oy istemeye gelirler. Sadece İzmir Valimiz Erol Bey geldi. Allah razı olsun."
■ Ali Uzun: "Kaymanın ilk başladığı alan dozerlerle kazınmıştı. Orası makilik bir alandı. Olaydan sonra Büyükşehir Belediyesi ve Bornova Belediyesi'nden gelen hiç kimse olmadı."
Mehmet Ali Uzun: "İki çocuğumuzla kaldık dışarıda. Zor durumdayız. İzmir Valisi kira yardımı yapacaklarını söyledi. Allah razı olsun. Onun dışında gelen giden yok maalesef."
Emine Yalın: "Şu an evimizde hasar yok ama riskli olduğu için bize evden çıkın diyorlar. Hayvanlarımız burada. Nereye çıkacağız bilmiyorum. 70 koyunum var. Tavuklar, inekler var ne olacak bilmiyorum. Ne yapacağımızı biz de şaşırdık. Hepimizin düzeni bozuldu."
Musa Kalabak: "Benim evim de zarar gördü. Hayvanlarımız da zarar gördü tabii. Eşim ve babamla birlikte aynı evde yaşıyorduk ancak böyle olunca kardeşimin evlerine gittik. Şimdi orada kalıyoruz."
Himmet Ali Boğaziçi: "Devletimiz burada Allah razı olsun. Aç bırakmıyor, susuz bırakmıyor ama perişan olduk. 1 ay sonra nişanlımla düğünüm vardı. Bir sürü masraf yaptım. Bütün emeklerim gitti. Nişanlım Esengül Bakır destek için yanımda şu an. Gürültü koptuğunda biri toprak altında kaldı sandık."
Nazif Boğaziçi: "Daha önce bu heyelanın olduğu alan orman gibiydi. Ağaçlar vs. vardı. Bugüne kadar hiçbir şey olmadı. Ne zaman dozerle gelip bu alanı kazıp, ağaçları köklediler ondan sonra burası bu hale geldi. Yoksa bugüne kadar bir tane heyelan yaşanmadı bu zamana kadar burada."
80 yaşındaki Fatma Yılmazlar: "Geldi buraya dozerle kazdı kazdı böyle oldu. Şimdi bana çık diyorlar. Ben bu yaştan sonra nereye gideyim. İneğim, tavuklarım, koyunlarım var. 60 yıldır ben buradayım. Belediyeden kimse gelmedi. Bana evini boşalt diyorlar. Ben arıza olursa çıkayım diyorum ama kabul etmiyorlar. Ben bir arıza olmadıkça çıkmayacağım."
Murat Boğaziçi: "Evimiz tamamen yıkıldı. Eşimizin dostumuzun yanına sığındık. Yer gösterilecek bize. Hayvanlarımız meydanda kaldı. Eşyalarımızı alamadık. Benim evim tamamen yıkıldı. Akrabamızın yanında sığıntı olarak kalıyoruz."

Metin BURMALI

Heyelanın nedeni hobi bahçesi mi! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN