• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

kazansın

Büyükşehir : yenilenmeyi, bir dünya kenti olmayı hak ediyor. Bizde bunları yapabilecek kabiliyet, samimiyet ve tecrübe var. İzmirliler, İzmir’e bu şansı tanımalı. Çünkü İzmir bu şansı hak ediyor.

İzmir kazansın

30.03.2019, 00:00 Güncelleme Tarihi: 30.03.2019,09:47

AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, yerel seçimlere saatler kala SABAH'a özel açıklamalarda bulundu. Seçmene seslenen Zeybekci, "İzmir'e hizmetkar olmaya geldik. 30 ilçenin her köşesine giderek, İzmir'i dinledik. Sorunları tespit ettik, çözümleri için de projelendirdik. Şimdi sıra İzmir'de... Allah aşkına oyunuzu partiye vermeyin. Oyunuzu kendinize verin, oyunuzu İzmir'e verin, oyunuzu mahallenize verin, oyunuzu çocuklarınızın geleceğine verin" dedi.

EGE'YE İZMİR'E TUTKULUYUM
Ben Egeliyim. Her zerremde Ege'nin günesini, havasını, topragını, denizinin kokusunu hissediyorum. Marmara Üniversitesi İşletme Bölümünü bitirdikten sonra masterımı İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde tamamladım. İngilizcem ve Almancam çok çok iyi olmasına rağmen yurtdışına gideyim de orada bir gelecek kurayım da demedim. Doğduğum Denizli'ye, daha 8 yaşındayken tanıştığım İzmir'e tutkunum. Memleketime dönüp önce orada, sonra da orası için çalıştım. Çok şükür ki Allah bana tutkun olduğum şehirlerden birine hizmet etmeyi nasip etti. Denizli'nin sorunlarını hükümetimizi de yanımıza alarak çözdük. Denizli halkının bizden sonra yüzü güldü. Şimdi sıra İzmir'de.


POTANSİYEL VAR, KULLANAN YOK
Ben diye başlayan cümleleri hiçbir zaman sevmedim. Fakat şunu özellikle söylemek istiyorum. İlk defa 2004'te Belediye Başkanı olarak seçildim. 2005'ten 2011'e kadar Türkiye Belediyeler Birliği Başkan Vekilliği, 2009- 2012 yılları arasında da Türk Dünyası Belediyeler Birliği Bağkanlığı görevini yürüttüm. Milletvekili seçildikten sonra TBMM'de Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonlarında Başkanlıklar yaptım. 61, 62, 63 ve 65. Hükümetlerde Ekonomi Bakanı olarak görev aldım. Bakanlığım sırasında ülke olarak çalkantılı dönemler atlattık. Buna rağmen o dönem Türkiye'de daha önce görülmemiş düzeyde ihracat rakamlarına ulaştık. Söylediklerimden anlaşılmalıdır ki benim unvan almakla ilgili hiç bir derdim yok. Dünyanın nereye doğru gittiğini görüyorum. Türkiye'nin de o dünyaya ayak uyduracağını da biliyorum. Dünyaya ayak uyduran Türkiye'de İzmir'in yerini almasının vakti gelmiş ve geçmiştir. Belgeler ortadadır. İzmir Belediyesi 81 il arasından kişi başına düşen gelirde en yüksek payı alan ikinci ildir. Buna rağmen İzmir 21. Yüzyılda zaten olması gereken yarışta yer alamamıştır. Biz İzmir'i bu yarışa sokarız. Lider de yaparız. Çünkü o problemleri çözebilecek birikime ve iş yapabilme kabiliyetine biz sahibiz. Fakat İzmir aynı şehircilik anlayışıyla yönetilmeye devam edilirse bu yarışın dışında kalmaya mahkûm olacak. Bunu İzmir'de yaşayan hangi vatandaşımız ister?


10 NUMARA İZMİR İÇİN YOLA ÇIKTIK
Zeybekci'nin 10 başlıkta hazırladığı projelerden dikkat çekenler şöyle:

İKİ YAKA BULUŞACAK
*
Çanakkale- İstanbul, Ankara- Antalya otoyolları ile İzmir bir ulaşım merkezi haline dönüştürülecek.
* İkinci çevre yolu İzmir'in trafiğini rahatlatacak.
* İZKARAY yapılacak. Çok sayıda alt ve üst geçitle İzmir trafiği rahatlayacak.
* Metro hattına 136 km, İZBAN'a 70 km, tramvaya 18 kilometrelik ilave yapılacak.
* Çandarlı Kuzey Ege Limanı Projesi, Alsancak Kruvaziyer Limanı, 6 yeni Marina, Balıkçılar limanı gibi projelerle İzmir Türkiye'nin dünyaya açılan kapısı olacak.
* Serbest Bölgeler Organize Sanayi Bölgesi, Bilim ve Teknoloji ve Yazılım Vadisi, Gıda ve Tarım Teknolojileri Vadisi kurulacak.
* Ayrıştırma, Depolama, Geri Dönüştürme ve Enerji Üretme Projesi ile atık sorunu tarihe karışacak.
* Körfezdeki kötü koku problemine karsı Körfez Koruma ve Kullanma Planı hayata geçirilecek.


8 MİLLET BAHÇESİ
* Yüksek su faturaları sorunu için 0 ile 20 ton su tüketiminde yüzde 50 indirime gidilerek sağlanacak.
* İzmir'e 8 adet Millet Bahçesi yapılacak.
* Kemeraltı ve Damlacık'ta restorasyon gerçekleştirilecek, Yeşildere Vadisi ve Kadifekale Teleferik Projesi kent turizmine katkı sağlayacak.
* Dünyanın sayılı ve Türkiye'nin en büyük arkeoloji ve medeniyetleri müzesi bölgeye kazandırılacak.
* Kent Enstitüleri ile nitelikli genç iş gücünün yetiştirilmesi sağlanacak. Gençler sağlık, turizm ve hizmet sektörünün lokomotifi olacak.

KADINA İŞ, GENÇLERE TESİS
* İzmir'e mevcut Atatürk Olimpiyat Stadı'nın yerine dünyanın en modern olimpiyat stadı yapılacak.
* 4 ve 5 yıldızlı otellerin sayısı artacak. Termal turizm merkezleri kurulacak.
* Emekli ve yaşlıların bakımı için uluslararası Geriatri Merkezi İzmir'e kazandırılacak.
* İzmir yılın 365 günü fuar organizasyonları gerçekleştiren bir şehir haline gelecek.
* Kadın Eğitim, İstihdam ve İş Merkezleri; 20 bin kadına iş ve eğitim imkânı verilerek hayatın her alanında olmaları sağlanacak.
* Amatör spor kulüpleri her türlü branşta şartsız desteklenecek.
* Otapark kapasitesi 5 yıl içinde 80 bin araçlık potansiyele ulaşılacak.

İZMİR BU ŞANSI HAK EDİYOR
İzmir'i 21. Yüzyıl şehri yapmak için İzmir'e gerekenleri biliyoruz. İzmir'i dinledik. İzmir'i, İzmirlinin gözlerinden görmeye çalıştık. 30 ilçenin her köşesine gittik. İzmir'in çok fazla ve çok büyük problemleri var. İzmirli artık çözüm istiyor. O çözüm bizde. Nerede bir ev, nerede bir gönül varsa oraya hizmet götürmek bizim görevimiz. Bizim için her ilçemiz, her semtimiz aynı değerde. Bunun için İzmir'in sorunlarına tek tek çareler ürettik ve projelendirdik. 1 Nisan'dan itibaren hemen hayata geçirmeye başlayacağız. İzmir yenilenmeyi, İzmir modernleşmeyi, İzmir bir dünya kenti olmayı hak ediyor. Biz de bunları yapabilecek kabiliyet, samimiyet ve tecrübe var. İzmirliler İzmir'e bu şansı tanımalı. Çünkü İzmir bu şansı hak ediyor.

SABAH

İzmir kazansın haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA