• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Tek sevdam Kiraz’

‘Tek sevdam Kiraz’
Giriş Tarihi: 15.4.2019

'in Kiraz ilçesinde babasının vasiyeti üzerine 2014’de katıldığı seçimde belediye başkanı olan , adayı olarak girdiği ikinci seçimi de kazandı ‘TÜRKİYE’NİN en genç kadın belediye başkanı’ unvanını koruyan 36 yaşındaki Özçınar, yeni dönemdeki projelerini ’a anlattı...

Cumhur İttifakı adayı olarak girdiği 31 Mart yerel seçimlerinde Kirazlıların desteğiyle yeniden belediye başkanı seçilen Saliha Özçınar, çok mutlu ve gururlu olduğunu söyledi. Özçınar, "Tek derdim, sevdam Kiraz. Yeni dönemde de Kiraz için çalışmaya, hizmet etmeye devam edeceğim. Kiraz için başlıca hayata geçirmeyi planlığımız projeler Kanal Kiraz, Modern Hayvan Barınağı ve Kiraz Gençlik Merkezi" dedi. Özçınar, yeni dönemdeki projelerini Yeni Asır'a anlattı...

Öncelikle bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?
7 Şubat 1983 Kiraz doğumluyum. İlköğrenimimi Kiraz'da, ortaöğrenimini Ödemiş'te tamamladım. 2001-2005 yılları arası Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünden mezun oldum. 2014 yılına kadar özel bir etüt merkezinin işletmeciliğini yaptım. 2014 yılı yerel seçimlerinde Kiraz Belediye Başkanı seçildim. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise Cumhur İttifakı'nın adayı olarak girdiğim seçimden başarıyla çıktım ve ikinci kez Kiraz Belediye Başkanı seçildim. 1 çocuk annesiyim.

KADIN ELİ DEĞMELİ
Siyasete girme kararını nasıl aldınız?
Siyasetle olan bağım daha küçük yaşlarda başladı. Yıllarca politikayla ilgilenen babam Durmuş Özçınar'a alanlarda destek verdim. Babamın 2'nci kez belediye başkan adayı olmaya hazırlandığı 2014 yerel seçimlerine 4 ay kala vefat etmesiyle büyük üzüntü yaşadım. Babam vefat etmeden 15 gün önce beraber bir ziyaretten dönüyorduk. Bir vatandaşımız yaklaştı, babama, "Başkanım devam değil mi?" dedi. Babam da "Devam" dedi. Babama döndüm, "Çok yoruldun, ben seni kaybetmek istemiyorum" dedim. Orada bana kurmuş olduğu cümle şuydu: "Benden sonra sen!" Bu vasiyet benim için önemliydi, onun üzerine siyasete girme kararı aldım.


Türkiye'nin en genç kadın belediye başkanı unvanına sahipsiniz, bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Kadın başkan sayısının artmasını umut ediyorum. Şehirlere kadın elinin değmesi çok güzel bir şey. İlçenizin annesi, kardeşi ve ablası oluyorsunuz. İlçemde yaşayan hemcinslerim de benim başkan olmamdan çok mutlu. Bizim bu bölgelerde kahvehanelere kadınların girmesi kolay değildir. Seçim sürecinde dolaşırken bizden önce kadınların kahvehaneleri doldurduğuna şahit olduk. Kadınların, erkek bir belediye başkanı olsaydı belediyeye gelip dertlerini anlatmaları çok zordu ama artık her fırsatta dertlerini anlatacakları bir başkanları var. MAKAM KAPISI HEP AÇIK
Kiraz halkıyla ilişkileriniz nasıl?
İlçemdeki vatandaşlarım beni bu göreve layık gördü ve hizmet aşkı ile yola çıktık. Seçildiğim günden itibaren zaten halkımla birlikte çalışıyor, birlikte yapıyoruz. Mesela her Çarşamba halk günümüz var makamın kapısı açıktır, vatandaşlarımız ile o gün sohbet havasında ilçemize neler yapabileceğimizi konuşuyoruz. Seçim çalışmaları boyunca, boynumdan çemberim eksik olmadı. bundan dolayı 'Çemberli efe' ve 'Kız çocuğu' gibi lakaplar takıldı. Hoşuma da gitti.

ÖRNEK PROJELER
İlçeniz için projeleriniz neler olacak? Aslında 7 tane projem var, birkaç tanesini sizlere açıklayayım: KANAL KİRAZ: Küçük Menderes Deresi çevresinde yeni bir turizm alanı oluşturarak tekne turizmi, spor, dinlenme, bisiklet ve yürüyüş alanları ile halkımıza örnek bir alan oluşturacağız. MODERN HAYVAN BARINAĞI: Beş yıldızlı otel konforunda olacak bu tesiste hasta ve herhangi bir sebepten sağlığını kaybetmiş hayvanların tedavileri yapılacak. Sağlıklı bir şekilde hayatlarını sürdürmeleri sağlanacaktır. KİRAZ GENÇLİK MERKEZİ: Gençlerimizin serbest zamanlarını sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerle değerlendirmek, bilgi ve beceri sahibi olmalarına yardımcı olmak amacıyla modern bir Gençlik Merkezi inşa edeceğiz.

'HER KESİMİ KUCAKLADIK'
GÖREVE geldikten sonra hiçbir zaman siyasi ayrım yapmadığını söyleyen Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar, sözlerini şöyle sürdürdü: Halkımla hep iç içe oldum, birlikte çalıştık. Belediye başkanı halk arasında bir köprüdür. 5 yıllık çalışma dönemindeki hizmetlerimizde, temel hareket noktasında vebal ve vefa duygusu vardır. Bu anlayışla hareket ettik. Bu süre zarfında fiziki belediyecilik adına caddeler, sokaklar, parklar, sosyal tesisler üretirken hem fonksiyonel hem de en ekonomik şekilde üretmeye çalıştık. Sosyal belediyecilik adına her kesimi kucaklayan hizmetleri proje bazlı olarak üretmeyi hedefledik.

​NİDA ALADAĞ

‘Tek sevdam Kiraz’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN