• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

dünya şehri olacak’

İleride ’nın sadece bir sanayi şehri değil, sanayisi olan bir şehir olarak anılacağını söyleyen Belediye Başkanı , “ İlk hedefimiz dünyanın en büyük meslek hastalıklar hastanesini kurmak” dedi

‘Aliağa dünya şehri olacak’
Giriş Tarihi: 16.4.2019

MERT ALPDÜNDAR

Cumhur İttifakı adayı olarak girdiği 31 Mart Yerel Seçimleri'nde Aliağa halkının yeniden tercih ettiği çevreci MHP'li Başkan Serkan Acar, hayalindeki Aliağa'yı Yeni Asır'a anlattı. Hukuk Fakültesi mezunu Acar, başkanlığa 2014 yılından beri devam ediyor. Aliağa'nın sadece İzmir'in değil Türkiye'nin de en önemli bölgelerinden biri olduğunu vurgulayan Acar, "Önümüzdeki yıllarda amacımız Aliağa'mızı bir dünya şehri haline getirmektir" dedi.

2014 yılında göreve geldiğinizde nasıl bir Aliağa ile karşılaştınız?
Şehircilik anlamında sanayiye yetişmekte zorlanmış bir Aliağa vardı. Göreve geldiğimizden itibaren temel gayemiz sanayileşme ve şehircilik arasındaki mesafeyi kapatmaya çalışmak oldu. Bu amaç ile yoğun bir çalışmaya girdik. Bir de önemli bir planımız daha vardı. Bizim sanayimiz ve limanımız var. Bu nokta da aslında Avrupa'nın da önemli bölgelerinden bir tanesiyiz. Neden bir dünya şehri olmayalım?

Dünya şehri olma noktasında atılan adımlar nelerdi?
Bizim denizimiz, verimli topraklarımız ve doğamız var. Coğrafi konumumuz hakikatten çok mükemmel. O manada bir dünya şehri olma hayaliyle yola çıkmıştık.
Bir yandan şehirleşmede sanayiye yetişme çabası ve dünya şehri olmak için atılması gereken adımlar vardı. Ona yoğunlaştık. Biliyorduk ki "dünya şehri" olacaksanız sadece sanayi şehri olmak yeterli değil. Çünkü sanayi şehri deyince insanların aklına bacalar ve iş kazaları geliyor. Ama Aliağa güzel bir şehir. İleride Aliağa sadece sanayi şehri değil, sanayisi olan bir şehir olarak anılacak. Kültürü, sanatı, eğitim ve sporu, sosyal yaşamı en az sanayi kadar kalkındırmaya çalıştık.
Bu noktada üniversite çok önemli.
Özgün bir hastane çok önemli. Önümüzdeki süreçte hedefimiz Aliağa sanayi şehri olarak anılmasın, kültür şehri olarak anılsın. Bir gün sanat, eğitim şehri olarak anılsın. Sanayinin önüne bir tane başka bir vasfımızı çıkarabilirsek hepsini en az sanayi kadar kalkındırıp vasfımızı çıkardığımız anda o gün Aliağa bir dünya şehridir. İlk 5 yılımızda bunun için zemin hazırlığımızı yaptık.

MESLEK HASTALIKLARI HASTANESİ KURULACAK

Gelecek için projeleri neler?
Önümüzdeki süreçte Aliağa'ya 5 milyar liralık yatırım planı var.
Bu yatırımlardan bazıları Türkiye'nin dördüncü meslek hastalıkları hastanesinin Aliağa'ya kurulması yönünde Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) ile anlaşma sağlandı.
Dünyanın en iyi meslek hastalıkları hastanesi Almanya'da bulunuyor.

YANIK ÜNİTESİ

Aliağa'ya yapılacak olan meslek hastalıkları hastanesinin dünyanın en iyisi olması yönünde bir hedef var. Hastane içerisinde yanık ünitesi ve mikrocerrahi bölümleri yer alacak. Hastalıklara tanı konulması açısından da önemli bir merkez olacak. Hastanenin hizmete açılması ile birlikte

DEV KAMPÜS

Ayrıca Uluslararası niteliğe sahip 50 bin kapasiteli dev kampüsü Aliağa'ya kuracak.
Aliağa'mızı hem eğitim kenti yapacak hem de Aliağa ekonomisine ve esnafına büyük katkılar sağlayacak. Aliağa'nın geleceği noktasında çok önemli bir proje.
Ege Üniversitesi dışında Çaltılıdere bölgemize kurulacak Türkiye'de ilk pilot uygulaması olacak ilkokul sonrası yatılı güzel sanatlar okulu da ilçemizin bir eğitim kenti olması yönünde de önemli bir adım olacak.

‘Aliağa dünya şehri olacak’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA