• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'de şaka gibi fatura

İzmir'de şaka gibi fatura

03.05.2019, 08:59

, emekli ’nın Bergama’da 10 yıl önce kelepçe takılan su aboneliğine 5 bin 827 lira çıkardı. Faizlerle 10 bin lira ödeyen Dericioğulları, dava açmaya hazırlanıyor.

CHP'li İzmir Büyükşehir'e bağlı İZSU, Bağ-Kur emeklisi 67 yaşındaki Mustafa Dericioğulları'nın Bergama'da 10 yıl önce dondurup kelepçe takılan su aboneliğine 5 bin 827 lira borç çıkardı. Borç, gecikme faizi ile birlikte zaman içinde 8 bin 676 lirayı buldu. Yaşananlardan habersiz Mustafa Dericioğulları geçtiğimiz mart ayında İzmir 10. İcra Müdürlüğü'nden gelen ilamsız ödeme emri ile büyük şok yaşadı. Önce Bergama'ya ardından da İZSU Genel Müdürlüğü'ne giden Dericioğulları'nın girişimleri sonuç vermeyince icra giderleri ve avukatlık ücreti ile birlikte toplamda 10 bin 29 liralık tutarı ödemek zorunda kaldı.

KÖTÜ NİYET VAR
Yaşananlardan ötürü psikolojisinin bozulduğunu belirten Dericioğulları, "Aradan geçen zaman dilimi içinde sahibi olduğum iki dairemden birinin su sayacı çalınmış. Nasıl oluyorsa hiç kimsenin oturmadığı, aboneliği dondurulan dairede su tüketimi devam etmiş. Diğer abonelikte ise hiçbir tüketim olmamış. Aradan onca zaman geçmiş. İZSU'nun iddiasına göre borç katlanarak gün be gün artmış. Sayaç çalınmış, 2010 yılı Haziran ayında dondurulmuş aboneliğe nasıl oluyor da borç çıkıyor anlamış değilim. Hadi diyelim böyle bir borç söz konusu. İnsan hiç 'borcunuzu ödeyin' diye tebligat göndermez mi? Eğer su saati çalınmasaymış bu borç katlanarak devam edecekmiş. Burada kötü niyet var" dedi.

Olaydan İZSU'nun hakkında icra takibi başlatmasıyla haberdar olduğunu belirten Dericioğulları, "Daireler Bergama'da ama ben Aliağa'da oturuyorum. Her ne hikmetse yıllarca ödenmediği için biriken borç miktarını tahsil etmek için beni bulamayan İZSU, aynı borç icra takibine girince benim Aliağa'daki adresime ulaşmış. Ardından da bana icra müdürlüğü vasıtası ile ödeme emri göndermiş. İZSU yetkililerine sormak istiyorum. Madem böyle bir borç vardı. Neden daha önce bana ulaşıp uyarmadınız. Niye bu borcun katlanarak artmasına seyirci kaldınız" diye konuştu. Yıllarca eczacılık yaptıktan sonra sakin bir emeklilik hayatı yaşamak için Aliağa'daki yazlığına yerleştiğini belirten Dericioğulları, "Yaşananlardan dolayı büyük şok yaşadım. Sinir katsayım yükseldi. Üstüne üstelik 4 gün boyunca da gitmediğim yer kalmadı. Hak etmediğim bir borçla karşı karşıya kaldım. Yaşadığım stresinde haddi hesabı yok. Çocukluğumuzdan bu yana büyüklerimizin devlet kurumları ile inatlaşılmaz tembihleri ile büyümüş, yoğrulmuş bir insanım. Bir anda karşımda 10 bin 29 liralık ilamsız ödeme emrini görünce açıkçası korktum. Önce Bergama İZSU'ya ardından da İzmir'e Genel Müdürlüğü'ne gittim. Orada görüştüğüm kurum avukatları bu borcu ödemem gerektiğini, sorumluluğun aboneye ait olduğunu söylediler. Ben buradan İZSU yetkililerine sormak istiyorum. Dondurulan bir sayaca kelepçe takılırken stop vanası kapatılmaz mı? Mavi kelepçe takılan sayaçların başına böyle bir şey gelebilir mi? Stop vanası zaman içinde çürüse su geçişine nasıl izin verir, izin verirse bu su yeni dairedeki unutulmuş musluktan mı akar yoksa saatin olduğu yere mi dökülür. Bu gibi sorular bana ceza oluşturulurken yetkililerin aklına gelmez mi? Yetkililerden tüm bu sorulara bir türlü yanıt alamadım" dedi.

"DAVA AÇACAĞIM"
Yaşananlar karşısında ne yapacağını bilemediğini belirten Dericioğulları, "Ben kendi halinde emekli bir insanım. Hadi benim maddi durumum elverdi bu borcu ödedim. Peki ya imkanım olmasa ne yapacaktım" dedi. Dericioğlu konuya ilişkin tüm evrakların elinde olduğunu belirterek önümüzdeki günlerde avukatı aracılığı ile olayı mahkemeye taşıyacağını İZSU'ya dava açacağını sözlerine ekledi. İZSU yetkilileri ise sorumluluğun aboneye ait olduğunu söyledi. 2014 yılında daha önce ilçe belediyesine ait içme suyu hizmetlerinin İZSU'ya geçtiğini hatırlatan yetkililer, "Vatandaş eğer borcun kendisine ait olmadığını iddia ediyorsa icra müdürlüğüne yasal süresi içinde itiraz etmesi gerekiyor. Aksi halde borcu kabullenmiş sayılıyor" dedi. Yetkililer ayrıca tebligat adresinin aboneliğin bulunduğu yer olduğunu da sözlerine ekledi.

Egeli Sabah

İzmir'de şaka gibi fatura haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN