• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Konak'taki alt geçitte bacayı unutmuşlar

Büyükşehir, Sayıştay’ın 17.2 milyon lira kamu zararı çıkardığı Konak’taki alt geçitte baca imalatını unuttu. Durum böyle olunca milyonlara mal olan imalatlar bir bir kazıldı.

Konak'taki alt geçitte bacayı unutmuşlar

04.05.2019, 09:28

Sayıştay'ın 17.2 milyon lira kişi borcu çıkardığı Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'ndaki karayolu taşıt alt geçidi, iş bilmezlik kurbanı oldu. İki yılı aşkın bir süre devam eden imalat çalışmaları sırasında yer altından geçen ana kolektör hattı hesaba katılmadı. Durum böyle olunca herhangi bir tıkanıklık durumunda içinden evsel atıkların geçtiği kolektörde temizlik yapılmasına olanak sağlayan baca imalatı da unutuldu. İnşaat sonrası dev borularda tıkanıklık meydana gelince pis su, alt geçidin yan duvarlarını da tehdit etmeye başladı. Bunun üzerine iş makinaları, İzmirlilerin vergileri ile inşa edilen milyonlarca liraya mal olan betonarme imalatları önceki gün bir bir kırmaya başladı. Görenleri şaşkına çeviren olay skandal olarak nitelendirildi. Çalışmaların bir ay kadar süreceği öğrenildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2015 yılında Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nda trafiği rahatlatmak amacıyla karayolu taşıt alt geçidi imalatına başladı. 2017 yılı sonunda hizmete sokulan alt geçidin üstü de meydan olarak düzenlendi. Sayıştay denetçileri yaptıkları rutin denetimler sırasında alt geçidin imalatı sırasında bir takım usulsüzlükler tespit etti. Ardından da kamunun 17.2 milyon lira zarara uğratıldığına ilişkin rapor düzenledi.

KİŞİ BORCU ÇIKMIŞTI
Bürokratların yaptığı itirazlar sonuç vermeyince Sayıştay ilamı yayınlandı ve 17.2 milyon liralık kamu zararı imalat sırasında yapılan iş ve işlemlerde imzası bulunan bürokratlara kişi borcu çıkarıldı. Öte yandan Sayıştay raporda adı geçen bürokratlar hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na, kurumu zarara uğrattıkları iddiası ile suç duyurusunda bulundu. İki yılı aşkın bir süredir devam eden imalatların ardından alt geçit 2017 yılı Aralık ayında hizmete sokuldu. İmalatlar sırasında karayolu taşıt alt geçidinin hemen yanından geçen ve 1990'lı yıllarda Büyük Kanal Projesi kapsamında inşa edilen ana kolektör hattı hesaba katılmadı. Durum böyle olunca zaman zaman ana kolektör hattında meydana gelen tıkanıklıklara müdahale edebilmek için inşa edilmesi gereken baca imalatı da unutuldu. Özellikle alt geçit inşaatı tamamlandıktan sonra ana kolektör hattında tıkanıklık meydana gelmeye başladı. İddiaya göre kolektörden sızan atık sular karayolu taşıt alt geçidinin yan duvarlarını tehdit etmeye başlayınca Büyükşehir Belediyesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Oteli'nin hemen ön kısmına denk gelen bölgede milyonlarca liraya mal olan betonarme yapıları bir bir kırmaya başladı. Bölgede biriken atık suyu tahliye etmek için kazı alanına dev motopomplar kurulurken inşaat çalışmaları nedeniyle İZELMAN tarafından işletilen açık otopark da bir süreliğine parklanmalara kapatıldı. Yeni yapılan imalatların bürokratların öngörüsüzlüğü nedeniyle bir bir kırılıyor olması skandal olarak nitelendirildi. Öte yandan belediye yetkilileri, alt geçidin hemen yanından Büyük Kanal Projesi kapsamında inşa edilen ana kolektör hattının geçtiğini belirterek kazı çalışmasının olduğu bölgede baca imalatı yaptıklarını söyledi. Yetkililer, inşa edilecek baca sayesinde kolektör hattında meydana gelebilecek bir tıkanıklığa anında müdahale edilebileceğini de sözlerine ekledi.

Egeli Sabah - ERTAN GÜRCANER

Konak'taki alt geçitte bacayı unutmuşlar haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA