• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’den fiyasko meydanı

İzmir Büyükşehir’den fiyasko meydanı

16.05.2019, 08:47

’li , ’nı 3 yılda bitirebildi. Fakat binanın çatısı aktı, bodrumu su bastı. Büyükşehir, sorumluluğu yüklenici firmaya yüklemek yerine yeniden ihaleye çıktı.

CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Kemeraltı Çarşısındaki Balıkçılar Meydanı Projesini 29 Nisan 2016'da, Hazar Tek firmasına 6 milyon 105 bin liraya ihale etti. Yüklenici firma ile imzalanan sözleşme uyarınca 28 Nisan 2017'de bitmesi gereken iş öngörülen sürede tamamlanamadı. Büyüksehir Belediyesi, yüklenici firmaya önce 117 gün daha sonra da 49 ve 28 gün olmak üzere 3 kez süre uzatımı verse de is bu zaman dilimi içinde de tamamlanmadı. 11 Mayıs 2018'de, İzmir Büyükşehir Belediyesince oluşturulan komisyon, yüklenici firma temsilcileri ile Balıkçılar Meydanı'nda inceleme yaparak geçici kabul tutanağına imza attı.

BODRUMU SU BASTI
Büyükşehir Belediyesi, daha sonra proje kapsamında imalatı biten bazı dükkanları kiraya verdi. Bu arada çatı akmaya, elektrik trafolarının bulunduğu bodrum kat su almaya basladı. Büyükşehir Belediyesi, eksik imalatları yasal zorunluluk gereği yüklenici firmaya yaptırtmak yerine yeniden ihaleye çıkmayı tercih etti. İhale yöntemi olarak da 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması gibi durumlarda başvurulan ve ihale ilanına çıkılmaksızın gerçekleştirilen 21/b maddesi belirlendi. Pazarlık usulü çıkılan ihaleyi 562 bin liraya Mehmet Ötek isimli vatandaş aldı Büyükşehir Belediyesi'nin henüz kesin kabulünü yapmadığı Balıkçılar Meydanı Projesindeki eksik imalatları, yasa ve yönetmelikler uyarınca halen daha sorumluluğu devam eden yüklenici firmaya yaptırması gerekirken yeniden ihaleye çıkma yoluna gitmesi skandal olarak nitelendirildi.

UZMANLAR UYARDI
Uzmanlar, Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı is ve işlemlerin hatalı olduğuna dikkat çekti. Yüklenici firma ile imzalanan geçici kabulün iptal edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar; "Burada yapılan hatalı imalat sonucu 'kullanıma engel hal' söz konusu olduğu için geçici kabul kesinlikle yapılmamalı, iş tek taraflı olarak fesih edilmeliydi. Ayrıca ihale kanununun 21/b maddesi doğal afetler ve öngörülemeyen durumları kapsıyor. Burada öngörülemeyen bir şey yok. Burada imalat hatası var. O nedenle bu maddeden ihaleye çıkmak kesinlikle doğru değil" dedi.

FİRMADAN TAHSİL EDİLMELİ
Belediyenin, yüklenici firmanın banka teminat mektubunu bozdurup kendisine gelir kaydettiğini belirten uzmanlar; "Teminat mektubunu bozdurup gelir kaydetmek yeterli bir önlem değil. Eksik islerin tamamlanması için yapılan ikinci ihalenin bedeli de yüklenici firmadan mutlaka tahsil edilmeli" diye konuştu. Kesin kabul yapılmadığı için firmanın yasal sorumluluğunun devam ettiğini belirten uzmanlar; şöyle devam etti; "Bu ii anahtar teslimi ihale edildiği için yüklenici firmanın isi sorunsuz bir şekilde teslim etmesi gerekirdi. Fakat burada iş eksik teslim alınmış. Büyükşehir, sorumluluklarını yerine getirmeyen firmayı mutlaka yasaklı sayılması için İçişleri Bakanlığına bildirmeli."

Egeli Sabah

İzmir Büyükşehir’den fiyasko meydanı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN