• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'de kulüplere aktarılan paraya soruşturma

İzmir'de kulüplere aktarılan paraya soruşturma

27.05.2019, 09:04

, 2016’da ve ’ya 950 bin lira yaptı. Ancak Sayıştay, 2 kulübün de profesyonel olduğu için maddi yardımı usulsüz buldu

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, 2016 yılında Aziz Kocaoğlu'nun başkanlığında yapılan oturumda Göztepe ve Altınordu kulüplerine toplam 950 bin liralık maddi yardım yaptı. Büyükşehir belediyelerinin yasa gereği ancak amatör spor kulüplerine maddi yardımda bulunabileceklerini belirten Sayıştay, Göztepe Spor Kulübü ile Altınordu Futbol Kulübü'nün profesyonel futbol takımları olduğuna dikkat çekti. Yasa gereği büyükşehir belediyelerinin profesyonel futbol kulüplerine maddi yardım yapmasının mevzuata aykırı olduğunu belirten Sayıştay, yapılan 950 bin liralık nakdi yardımı kamu zararı olarak değerlendirdi. Yapılan harcamadan ilk olarak eski başkan Aziz Kocaoğlu ile iki bürokratı sorumlu tutan Sayıştay, daha sonra sorguya, geçen dönem Büyükşehir Belediye Meclisi'nde görev yapan 160 meclis üyesini de dahil etti.

TEBLİGAT YAPILDI
Sayıştay'ın gönderdiği tebligatlar hafta başında içlerinde eski ilçe belediye başkanlarının da bulunduğu meclis üyelerine bir bir tebliğ edilmeye başlandı. Kamu zararına neden olan toplam 950 bin liralık nakdi yardımın 850 bin lirasının Altınordu Futbol Kulübü'ne, 100 bin liranın ise Göztepe Spor Kulübü'ne yapıldığı öğrenildi.

ŞİMDİ NE OLACAK?
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin eski başkanı Aziz Kocaoğlu ve iki bürokratın yaptığı savunmalara ek olarak meclis üyeleri de yasal süresi içinde savunmalarını hazırlayıp Sayıştay'a gönderecek. Savunmalar yerinde bulursa dosya kapanacak. Eğer uygun bulunmaz ise Sayıştay ilam yayınlayacak. 950 bin liralık kamu zararını görev ve sorumluluklarına göre kişi borcu çıkaracak. Büyükşehir Belediyesi Mali İşler Daire Başkanlığı kişi borcu çıkarılan bürokrat ve meclis üyelerinin payına düşen miktarı ödemeleri için tebligatta bulunacak. Yasal süresi içinde zimmet çıkan isimler borçlarını ödemezse dosya Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşavirliği'ne gönderilecek. Hukuk müşavirliği de borcun tahsili için sorumlular hakkında icra takibi başlatabilecek.

Egeli Sabah

İzmir'de kulüplere aktarılan paraya soruşturma haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN