• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Büyükşehir’de

İzmir Büyükşehir’de kriz

31.05.2019, 09:03

Mali yaşayan ’li , personel maaşlarını bayram sonrası ödeyecek. Avans ile yetinecek olan on binlerce işçi, Ramazan Bayramı’na buruk girecek.

Eski Başkan Aziz Kocaoğlu'nun her fırsatta örnek gösterdiği İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin mali yapısı, S.O.S vermeye başladı. Son dönemlerde belediyeye iş yapan firmaların alacaklarını zamanında ödeyemeyen Büyükşehir Belediyesi, mali krize girdi. Sadece Tire Süt Kooperatifine 3 aydır süt kuzusu kampanyası kapsamında aldığı süt bedellerini ödeyemediği için 16 milyon liranın üzerinde borç yapan Büyükşehir Belediyesi'nin doğrudan temin yolu ile piyasadan yaptığı mal alım bedellerini de zamanında ödeyemediği, bazı tedarikçilere ocak ayından bu yana ödeme yapılamadığı sızan bilgiler arasında yer aldı. Belediyede yaşanan nakit sıkıntısı belediye şirketlerine de sıçradı. Başta İZBETON olmak üzere bazı şirketlerin iş yaptırdığı alt taşeronlara ödeme yapamadığı öne sürüldü. Büyükşehir Belediyesinin içinde bulunduğu mali krizden sadece belediyeye iş yapan firmalar değil belediye bünyesinde görev yapan 20 bin işçi ve 5 bin memur da olumsuz yönde etkilendi. Normal koşullarda maaş ödemesi bayram tatiline denk geldiği dönemlerde çalışanların maaşlarını bayram öncesi yatıran Büyükşehir Belediyesi, ilk kez maaş ödemesini öteleme kararı aldı. Normal koşullarda idari tatile denk gelen 7 Haziran'da ödenmesi gereken personel maaşlarının bayram sonrası ödeneceği, belediye çalışanlarına bayram ihtiyaçlarını gidermesi için 1250 lira avans yatırılacağı belirtildi. Mali dengenin korunması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar ise popülist politikalardan kaçınılması, tasarruf tedbirleri uygulanması konusunda büyükşehir belediyesi yetkililerini uyardı.

3 MİLYAR LİRA BORÇ
Öte yandan Temiz İzmir Derneği'nin bilgi edinme kanunu çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı iletişim merkezine yaptığı başvuru sonrası Büyükşehir Belediyesi 31 Mart 2019 itibariyle 3 milyar 281 milyon 791 bin 827,77 lira borcu olduğunu açıkladı. Yine aynı açıklamada 2031 yılına kadar vadesi bulunan bu borcun 664 milyon 040 bin754,88 TL'sinin iç borç geri kalan 2 milyar 617milyon 751 bin 072,89 TL'sinin ise dış borçtan oluştuğuna dikkat çekildi. Uzmanlar, asıl tehlikenin dolar ve euro üzerinden alınan dış borçlarda olduğuna dikkat çekti. Büükşehir'in metro, tramvay, belediye otobüsü, yolcu vapuru, Tam Adaptif Trafik Denetim Sistemi Kurulumu gibi bir çok proje için uluslararası finans kuruluşlarından geçmişte kredi kullandığını hatırlatan uzmanlar; "Bu krediler genellikle 3 yıl geri ödemesiz, 10 yıl vadeli borçlardı. Bu alınan kredilerin birçoğunun geri ödemeleri 2018 yılı itibariyle başladı. Bugüne kadar Büyükşehir vadesi gelen borçlarını düzenli şekilde ödedi. Bundan sonraki vadesi gelen borçların ödemesinde bir aksama olur temerrüde düşerse uluslararası finans kuruluşlarının Büyükşehir'e bakış açısı değişebilir" dedi.

Egeli Sabah

İzmir Büyükşehir’de kriz haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN