• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

cuma namazı saati 7 Haziran! İzmir'de cuma namazı kaçta?

'de cuma namazı saat kaçta? sorusu İzmirliler tarafından araştırılıyor. Ramazan sonrası ilk Cuma gününde camiler Cuma namazını eda etmek isteyenlerle dolup taşacak. Peki İzmir'de cuma namazı bugün saat kaçta? İşte 7 Haziran ...

İzmir cuma namazı saati 7 Haziran! İzmir'de cuma namazı kaçta?

07.06.2019, 10:26

İzmirliler 'İzmir'de Cuma namazı saat kaçta?' sorusunun yanıtını arıyor. İslam alemi için önem taşıyan Cuma gününde cuma namazı saatleri araştırılıyor. Peki İzmir'de bugün Cuma namazı saati kaçta? İşte Diyanet'in verilerine göre İzmir Cuma namazı saati...

İZMİR'DE CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA KILINACAK?
Diyanet İşleri Başkanlığı'nda yer alan bilgilere göre İzmir'de Cuma namazı bugün saat 13:15'de kılınacak.

En güzel, resimli, anlamlı cuma mesajları 7 Haziran! Cuma mesajları...

ABDEST ALIRKEN NİYET ETMEK FARZ MIDIR?
Abdest alırken niyet etmek, Hanefi mezhebine göre sünnet, diğer üç mezhebe göre farzdır.

Hanefiler, abdest ayeti olarak bilinen (Maide 5/6) ayette emredilen fiiller arasında niyetin bulunmayışını delil olarak alırlar. Çünkü bu ayette; yüzü yıkamak, kolları dirseklerle birlikte yıkamak, başı mesh etmek ve ayakları topuklarla birlikte yıkamak emredilmektedir. Zira abdestte; kirlerden temizlenme nitelikleri ağır basmaktadır. Dolayısıyla hikmeti bilinen bir ibadet olarak abdestte niyet etmek şart değildir. Ayrıca, namazın şartlarından olan 'necasetten taharet' ve 'setr-i avret'te niyetin zorunlu olmayışı, abdestte de niyetin farz olmadığını gösterir (Kasani, Bedaiu's-sanai', I, 106-107; Merğinani, el-Hidaye, I, 13).

Abdest alırken niyet etmenin farz olduğunu söyleyenler ise; Cenab-ı Hakk'ın: "Onlar dini yalnız Allah'a has kılarak, ona kulluk etmekle emrolunmuşlardır." (Beyyine, 93/5) ayeti ile Hz. Peygamber (s.a.s.)'in: "Bütün ameller niyetlere bağlıdır…" (Buhari, Bed'u'l-vahy, 1; Müslim, İmare, 155) hadisinden hareketle her ibadette olduğu gibi abdestte de niyet etmenin farz olduğunu söylemişlerdir (Şirbini, Muğni'l-Muhtac, Beyrut, ts. , I, 47).

İzmir cuma namazı saati 7 Haziran! İzmir'de cuma namazı kaçta? haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA