• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'da her yıl aynı çile

İzmir Foça'da her yıl aynı çile

11.06.2019, 09:01 Güncelleme Tarihi: 11.06.2019,09:04

’nun eskiyen şebekesini yenilemekte geç kalmasının faturasını yine İzmirliler çekti. Vidanjörlerle su dağıtılan 80’li yıllara dönen vatandaşlar, “Artık yeter” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin su ve kanalizasyon şirketi İZSU, kentin eskiyen içme suyu şebekesini yenilemekte geç kalınca İzmir 20 sene önceki vidanjörle su dağıtılan o eski günlere geri döndü. 2017 yılında Tahtalı Barajı'ndan kente su veren ana ishale hattında meydana gelen patlak nedeniyle İzmirliyi sıcak yaz aylarında günlerce susuzluğa mahkum eden ve çareyi vidanjörlerle vatandaşa kova kova su dağıtmakta bulan İZSU'nun sebep olduğu kötü manzara, halen daha hafızalardaki tazeliğini korurken benzer, bildik görüntüler bu sefer de İzmir'in turistik ilçesi Foça'da hortladı. İzmir'in Menemen ilçesi kırsal Musabeyli Mahallesi'nde, İZSU'ya ait su kuyularından Foça'ya içme suyu taşıyan isale hattında meydana gelen patlak, 9 günlük bayram tatilini geçirmek için Foça'yı tercih eden binlerce vatandaşa tatili zehir etti. İçme suyu ishale hattındaki patlak nedeniyle 8 Haziran Cumartesi günü saat 07.30 ile 10 Haziran Pazartesi günü 00.00 saatleri arasında ilçeye su verilemezken tarihi ve doğal güzellikleri ile yerli ve yabancı turistlerin en önemli uğrak noktalarından birisi olan ilçede vatandaşın su ihtiyacı vidanjörlerle karşılanmaya çalışıldı. Bazı işletmeciler özel çalışan tankerler ile depolarını doldurarak su ihtiyacını karşılamaya çalışırken, sahildeki işletmeler ise taban temizliklerini deniz suyu ile bulaşık ve diğer temizliklerini ise taşıma su ile halletme yoluna gitti. Kimi Foçalılar ise bahçelerdeki kuyulardan ihtiyaçları olan suyu temin etmeye çalıştı. Büyük boy damacana suyunun adeta karaborsaya düştüğü ilçede çok sayıda tatilci de tatilini yarıda keserek ilçeden ayrılmak zorunda kaldı.

40 YILLIK BORULAR
Yaşanan tüm bu olumsuzluklar yetmezmiş gibi yine aynı ishale hattında ikinci bir patlağın daha meydana gelmesi hem tatilciyi hem de turizm işletmecilerini çileden çıkardı. 40 yılı aşkın bir süredir kullanılmakta olan ishale hattının bu güne kadar yenilenmemiş olmasına tepki gösteren vatandaşlar, yaşananlardan İZSU'yu sorumlu tuttu. Meydana gelen arıza sonrası bilgi almak için aradıklarında karşılarında muhatap bulamadıklarını ifade eden ilçe sakinleri benzer görüntülerin bir daha yaşanmaması için gerekli önlemlerin bir an önce alınmasını eskiyen ishale hatlarının ölü sezonda yenilenmesini istedi.

Egeli Sabah

İzmir Foça'da her yıl aynı çile haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN