• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Suriyelilerin işyerlerini kapattı

Suriyelilerin işyerlerini kapattı
Giriş Tarihi: 13.6.2019

İzmir Torbalı’da göreve geldiğinden beri tepki çeken uygulamalara imza atan Belediye Başkanı , yine tartışmalı bir kararı hayata geçirdi. İlçede Suriyelilere ait olan yaklaşık 20 dükkan kapatıldı

Torbalı genelinde dükkan açıp işleten Suriyelilerin iş yerleri Torbalı Belediyesi tarafından kapatılıp mühürlendi. Bir çoğu gıda alanında hizmet veren dükkanlarda genellikle Suriyeli müşterilere satış yapılıyordu. Atatürk, Ayrancılar ve Subaşı mahallelerinde bulunan bu dükkanların 20 tanesisin kapatıldığı öğrenilirken, kapatılan dükkanların çoğu Atatürk Mahallesi üzerinde bulunuyordu.
Çoğunlukla Suriye üzerinden getirilen ürünlerin satıldığı dükkanlarda birçok ürünün alıcısı da Suriyeliler oluyordu.

SIKI TAKİP ALTINDALAR

Torbalı Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Belediye Başkanı İsmail Uygur'un talimatı doğrultusunda ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Torbalı'ya kadar gelip yerleşen Suriyeli göçmenlere ait kent merkezinde bulunan lokanta, bakkal, tütün sektörlerinde faaliyet gösteren iş yerlerini on gündür denetliyor.
Zabıta amirliğince yapılan açıklamada Bölgedeki benzer işletmelerin yaptığı şikayetler üzerine bu denetimlerin yapıldığını belirtildi.

ESNAFI BAHANE ETTİLER

Suriyeli iş yeri sahipleri hakkında tutanak tutularak işlem başlatıldı.
Tuttukları dükkanları eve çevirip konaklayanlara da ev bulmaları için süre tanındı. Kısa bir açıklama yapan ekipler, gerek kentin ticari ve sosyal yaşamında gerginlik yaşanmaması, gerekse de kent esnafının mağdur olmaması ve haksız rekabetin önlenmesi noktasında, belediye olarak üzerlerine düşen görevi yapacaklarını söyledi.

SADECE SURİYELİLERE DENETİM YAPTILAR

Belediye zabıta ekiplerinin ilçe genelinde sadece Suriyelilere ait olan iş yerlerini denetlemesi dikkat çekti. Bu denetimlerin yaklaşık 10 gündür sıklıkla yapıldığı öğrenildi. Zabıta ekipleri dükkanları mühürlerken, kent esnafının mağdur olmaması için böyle bir uygulama yapıldığı ifade edildi.

ŞENOL KANTÜRK

Suriyelilerin işyerlerini kapattı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN