• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’de dev mali sıkıntı

İzmir Büyükşehir’de dev mali sıkıntı

17.06.2019, 08:56

’in mali yapısı S.O.S veriyor. Hakedişleri ödemekte zorlanan Büyükşehir’de Başkan Soyer, çareyi borçlanmakta buldu. Soyer, 200 milyon lira kredi almak için meclisten yetki istedi.

Eski Başkan Aziz Kocaoğlu'nun her fırsatta mali yapısının sağlamlığı ile övündüğü İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde nakit sıkıntısı baş gösterdi. Tire Süt Kooperatifi'ne olan borçlarını ödemekte zorlanan Büyükşehir Belediyesi, son zamanlarda belediyeye iş yapan müteahhitlerin hak edişlerini ödemede de sıkıntı yaşamaya başladı. Durum böyle olunca İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu güne kadar uyguladığı borçlanma politikasında da değişikliğe gitti. Geçtiğimiz yıllarda otobüs, metro, vapur ve otobüs alımı gibi kendi kendisini döndürebilecek yatırımlarda uluslararası finans kuruluşlarına uygun koşullu kredi ile borçlanma yoluna giden Büyükşehir Belediyesi, bu sefer içine düştüğü darboğazı aşabilmek için borçlanmayı tercih etti.

DEV BORÇLANMA
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, önceki gün gerçekleşen Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yatırım, kamulaştırma ve diğer harcamalarda kullanılmak üzere bankalardan 200 milyon lira kredi çekebilmek için meclisten yetki istedi. Başkanlık önergesi önceki günkü meclis toplantısında oy birliği ile plan bütçe komisyonuna sevk edildi. Meclis devam ederken Başkan Soyer, meclisin ESHOT Genel Müdürlüğü'nün önümüzdeki günlerde yapacağı bir ihale ile ilgili acil karar alması gerektiğini belirtip meclis toplantısına kısa bir süre ara verilmesini, bu arada plan bütçe komisyonunun toplanıp dosya ile ilgili karar almasını teklif etti. Soyer'in önerisi mecliste grubu bulunan siyasi partilerin temsilcileri tarafından da olumlu karşılanınca meclise 20 dakika ara verildi.

'OLDUBİTTİ YOK'
Aranın ardından meclis toplantısı tekrar başladı. Komisyonlardan gelen raporlar görüşülürken CHP Grubu, aynı oturumda komisyona sevk edilen ESHOT'a ilişkin dosyanın yanı sıra 200 milyon liralık borçlanmaya ilişkin önergenin de oylanıp karara bağlanmasını istedi. AK Parti Grubu'nun karşı çıkınca önerge bütçe komisyonuna geri gönderildi. CHP Grubunun borçlanmaya ilişkin önergeyi oldubittiye getirmek istediğini belirten AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, "CHP Grubu ESHOT'a ilişkin önergenin yanında 200 milyon liralık borçlanmaya ilişkin dosyayı da komisyonda görüşüp karara bağladıklarını belirtip mecliste oylatmak istedi. Bizde AK Parti Grubu olarak buna itiraz ettik ve bir sonraki meclise bırakılmasını istedik. Toplantıda ayrıca 200 milyon liranın çok yüksek bir meblağ olduğunu hatırlatıp bunun ayak üstü görüşülüp oldubittiye getirilecek bir konu olmadığını, komisyonda etraflıca incelendikten sonra oylama için meclise getirilmesi gerektiğini ifade ettik. Bunun üzerine önerge tekrar bütçe komisyonuna iade edildi. 200 milyonun hangi amaçla kullanacağını bilmiyoruz. Uzun yıllar CHP'liler Büyükşehir Belediyesi'nin borçsuz bir belediye olduğunu iddia etti. Fakat kesin hesap görüşmelerinde 4 milyar liranın üzerinde bir borç olduğu ortaya çıktı. Soyer'in meclisten 200 milyon lira gibi bir borçlanma yetkisi istemesini doğru bulmuyoruz" dedi.

EGELİ SABAH

İzmir Büyükşehir’de dev mali sıkıntı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN