• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Böyle otopark olmaz olsun! 'taki otoparkta skandal

Böyle otopark olmaz olsun! Kültürpark'taki otoparkta skandal

17.07.2019, 09:34

’ın ’taki kapalı otoparkı sürücülerin kabusu oldu. Uzun süredir otoparkın tavanından akan sıvılar araçlara zarar verirken, önlem için duba konulması dikkatleri çekti

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZELMAN A.Ş'nin Kültürpark'ın altında işlettiği kapalı otoparkın tavanından damlayan gizemli sıvı araçların boyasına zarar veriyor. Yaklaşık 2 yıldan fazla zamandır tavandan akan sıvıya kalıcı önlem alınmaması pes dedirtti. Üst tarafı yeşil alan olan otoparkın tavanından damlayan ve sarkık haline gelen gizemli sıvının yıllardır akmaya devam etmesi üzerine İZELMAN yetkilileri, sadece sıvının aktığı bölümlere duba koyarak geçici önlem aldı. 0-3 saat 9.00 lira, 3-6 saat 11.50 lira, 6-12 saat 14.00 lira, 12-24 saatin 17 lira olduğu otoparkta aracına gizemli sıvı damlayan vatandaşların, yetkililerden aldığı cevaplar ise şoke ediyor. Yönetmelikte kendi işlettiği park ve yeraltı otoparklarının her türlü bakım ve onarımını üstlenen Büyükşehir, 24 saat boyunca açık olan otoparkta, meydana gelen hasarı kabullenmiyor. Ancak idare sorumluluğundan kaynaklı meydana gelen tüm zararları İZELMAN'ın karşılaması gerekiyor.

'DEĞER KAYBI DAVASI'
Araçlarına otopark işletmesinin sorumluluğundan kaynaklı zarar meydana gelmesi durumunda vatandaşların haklarını aramaktan vazgeçmemesini belirten İzmir Barosu'na bağlı olarak çalışan avukat Zerrin Aslantaş, "Otopark işletmeleri bu tür durumlarda vatandaşların zararlarını tazmin etmesi gerekiyor. Anayasanın ilgili maddesinde de belirtildiği üzere, idare kendi sorumluluğundan kaynaklı olarak meydana gelmiş olan tüm zararları karşılamalı ve tanzim etmelidir. Park ve bahçe işlerini düzenlerken belediyeler yalnızca görsel olarak bir çalışma yapmamalı aynı zamanda vatandaşın her türlü can ve mal güvenliğini sağlamalıdır. Özellikle mal güvenliği, ülkemizde önemli bir müessese olmakla birlikte aynı zamanda birçok kanun ile korunmakta olup, vatandaşın devlete olan güvenini de pekiştirmektedir. İdari teşkilatlanmanın yerel yönetimler ayağını oluşturan belediyelerde idari anlamda kamunun mal ve can güvenliğini sağlamakla yükümlüdürler" diye konuştu. Vatandaşların yaşadığı bu mağduriyetin giderilmesi açısından hukuki her yolun açık olduğunu söyleyen Aslantaş, "Sorumluluğun idari makam olan yerel yönetime yükletilebilmesi için, zararın meydana geldiği anda, zaman kaybetmeksizin oluşan zararın meydana geliş biçimi tutanak haline alınması ya da görsel olarak belgelenmesi gerekiyor. Belediyeler bünyesinde meydana gelen zararlar nedeniyle vatandaşların araçlarında oluşan maddi zararları dışında araçta bir değer kaybı meydana gelmiş ise bu değer kaybının da belediye tarafından karşılanması gerekmektedir" dedi.

Egeli Sabah

Böyle otopark olmaz olsun! Kültürpark'taki otoparkta skandal haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN