• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İzmir Belediyesi'nden CHP’li Özgür Aktepe’ye kıyak

Büyükşehir’den 4 yılda aldığı işlerle köşeyi dönen CHP’li Özgür Aktepe’nin şirketinin şantiyesinin ruhsatsız olduğu ortaya çıktı. Arsanın eğitim alanı olarak gözüktüğü öğrenildi

İzmir Belediyesi'nden CHP’li Özgür Aktepe’ye kıyak

19.07.2019, 09:57

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin verdiği kıyak işlerle zengin ettiği CHP'li işadamı Özgür Aktepe'nin 2015 yılında Bornova'da kurduğu şirketin şantiyesinin ruhsatsız olduğu ortaya çıktı. Ocak ayında şikayet üzerine belediyenin yaptığı incelemede söz konusu Agra Kent Hizmetleri A.Ş'nin inşaat ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesine rastlanılmadığı öğrenildi. CHP'li işadamının şirketinin mühürlü olmasına rağmen 2015'ten bu yana kaçak olarak faaliyetleri sürdürmüş olması 'bu kadar olmaz' dedirtti. İzmir'de CHP'li işadamı Özgür Aktepe tarafından kurulan ve belediyeden yüz milyonlarca liralık iş alan Ankara kökenli Agra Kent Hizmetleri firmasına yapılan bir 'kıyak' daha ortaya çıktı. 2011 yılında Ankara CHP İl yönetimindeyken hakkındaki suçlamalar nedeniyle il yönetimindeki görevine son verildikten sonra 2015 yılında İzmir'de şirket kuran işadamı Özgür Aktepe, Büyükşehir Belediyesi sayesinde köşeyi döndü. Son olarak deneyimi olmamasına rağmen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe'nin onayı ile Narlıdere Metrosu'nun istasyonlarının yapımını üstlenen firma, 4 yılda Büyükşehir'e 600 milyon lirayı aşan iş aldı. Yapılan kıyak bununla sınırlı kalmadı. Bu kez de Agra Kent Malzemelerinin Bornova'da faaliyet gösteren şantiyesinin ruhsatsız olduğu öğrenildi.

SÖZDE EĞİTİM ALANI

Temiz İzmir Derneği'nin ocak ayında Bornova Belediyesi'ne başvurusu üzerine, Bornova ilçesi, Erzene Mahallesi'nde faaliyet gösteren şirketin şantiyesinde inceleme yapıldı. Belediye ekipleri yaptığı inceleme sonucu, firmanın inşaat ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesinin olmadığı gerekçesiyle şantiyeyi mühürledi. Fakat söz konusu şirket, faaliyetlerini sürdürmeye devam etti. Ayrıca mühürleme işlemi sonrası şantiye etrafını sac perde ile kapattı. SABAH'ın ulaştığı bilgiye göre 100 dönüm alanın özel mülke ait olduğu öğrenildi. Ayrıca şantiyenin bulunduğu alanın imar planlarında eğitim alanı gözüktüğü ortaya çıktı. Milyonlarca lira kazanan firmanın kaçak olması skandal olarak nitelendirildi.

TOP BELEDİYEDE
Önceki gün Bornova Belediyesi, ilçede 5 bin 171 kaçak yapı tespit ettiklerini açıkladı. Başkan Mustafa İduğ, "Önümüzdeki ay 25 kaçak yapıyı yıkmak zorundayız" dedi. İduğ'un 4 yıldır kaçak faaliyet gösteren şirketle ilgili ne tutum sergileyeceği merak konusu oldu.

Egeli Sabah

İzmir Belediyesi'nden CHP’li Özgür Aktepe’ye kıyak haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.