• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Bir hastaneden daha fazlası

Bir hastaneden daha fazlası
Giriş Tarihi: 13.8.2019

ve Araştırma Hastanesi, hem tıbbi hizmet veriyor hem de sanatsal, kültürel faaliyetlerle hastalara moral oluyor

İzmir'in en eski hastanelerinden biri olan ve 1971 yılında kurulan Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, başarı ivmesiyle dikkat çekiyor. Hastane, 1000 yatak kapasitesi ve 4 bin kişilik sağlık kadrosuyla, günde ortalama 12 bin hastaya hizmet veriyor. Yıllık toplam 4 milyonu aşkın hastaya şifa dağıtan kurum, son 1 yıldır Sağlık Bakanlığı'nın en büyük bütçeli hastanesi oldu.

ACİL SERVİS BAŞARISI

Türkiye çapında Sağlık Bakanlığı'na ait üçüncü ve en modern konsepte sahip Onkoloji Merkezi de Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından 2019 yılında Bornova'daki ek binada hizmete açıldı. Acil servisinde her gün 1000 hastaya bakarak Ege'nin acil hasta yükünü sırtlayan sağlık kurumu konumuna gelen Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, sadece bu tıbbi hizmetlerde değil sanat ve kültür etkinlikleriyle de dikkat çekti.

MOTİVASYON ARTIYOR

Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi'nin bu başarısının altında yatan sırlardan bir tanesi tıbbi hizmetlerinin yanında kültürel ve sanatsal faaliyetleri yıl boyunca devam ettirmesi oldu. Hastanedeki bu sportif, kültürel ve sanatsal etkinlikler, sergiler, söyleşiler tedavi gören hastalara ve personele de büyük moral ve motivasyon kaynağı oldu.

1 YILDA 34 ETKİNLİK

2018 yılının Eylül ayında ilki düzenlenip kentin önde gelen sanatçı, sporcu ve bilim insanlarını, edebiyatçılarını konuk ederek personel ve hastalarla buluşturan hastanede 34'üncü etkinlik yapıldı. Her hafta perşembe günleri saat 12.00-13.00 arasında düzenlenen etkinlikler, geleneksel hale geldi. Kimi zaman karikatür ve resim sergileri, kimi zaman da roman ve şiir yazarı edebiyatçılar bu etkinliklere katıldı. Hastane böylece sadece sağlık haberleriyle değil aynı zamanda sanatsal ve kültürel faaliyetleriyle de basında ve kamuoyunda sıkça yer almaya başladı.

VATANDAŞLAR NE DEDİ?

Yeni Asır'a konuşan vatandaşlar, "Bu tip etkinlikler hastalarımıza moral deposu oluyor. Burada günlerce tedavi gören hastamız, kendisini sanki bir hastane ortamında değil de bir sergi veya etkinlik ortamında gördüğü için hastalığını unutuyor. Bazen sevdiğimiz isimlerin de gelmesi bizleri mutlu ediyor. Normalde göremeyeceğimiz sevdiğimiz ünlü isimleri burada gördüğümüz için seviniyoruz" diye konuştu. Hastane sayesinde ilk defa bir bu tür etkinliklere şahit olduklarını söyleyen bazı hasta ve hasta yakınları, hastane yöneticilerine teşekkür etti.

DÜZENLENEN ETKİNLİK VE SERGİLERDEN BAZILARI ŞÖYLEÇ

Psikolog Kutay Ürkmen "Gülümsemenin Büyüsü" adlı seminer verdi.

Tarihçi İlhan Pınar "İzmir'de Salgın Günlerine Yolculuk Osmanlı Dönemi" sunumunu gerçekleştirdi.

Antrenör Fatih Buzgan "Sağlıklı Yaşam ve Beslenme" konulu sunum gerçekleştirdi.

Hz. Mevlana'nın 23. Kuşaktan torunu Abdülkadir Baykara ney ve ud eşliğinde tasavvuf hikayeleri anlattı.

İKÇÜ Genel Sekreteri Nureddin Memur "İletişim ve İkna Yöntemleri" semineri gerçekleştirdi.

Dr. Levent Buda ile "Homeopatiye Dair" semineri gerçekleştirildi.

Psikolog Şenel Kahraman affetme merhamet, sevgi konularını anlattı.​

Psiko-onkolog Ozan Bahçivan "İletişimimiz Sihrimiz" sunumunu gerçekleştirdi.

İKÇÜ İle ortaklaşa "İnsan olmanın Sanatı Merhamet" karikatür sergisi gerçekleştirildi.

TOLGA TEKİN

Bir hastaneden daha fazlası haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN