• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İzmir için evet

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde seçimlerin ardından geçen 4.5 ayda kararların yüzde 95’i ‘oybirliğiyle’ alındı. Alınan kararlarda ‘İzmir ve İzmirlinin yararına olma’ kriteri çerçevesinde tüm partiler olumlu oy kullanıyor

İzmir için evet

14.8.2019

İzmir'de 31 Mart seçimlerinden sonra yerel siyasette oluşan ılımlı hava dikkat çekiyor. Büyükşehir Belediye Meclisi'nde alınan kararlarda 'İzmir ve İzmirlinin yararına olma' kriteri çerçevesinde tüm partiler olumlu oy kullanıyor. Bu kriter çerçevesinde CHP'nin Meclis'te önerge vererek gündeme getirdiği taleplere, AK Parti ve MHP grupları da destek veriyor. AK Parti ve MHP'lilerin gündeme getirdiği önergeler de CHP ve İP'liler tarafından destekleniyor. Büyükşehir Belediye Meclisi'nde seçimlerin ardından geçen 4.5 ayda birkaç konu hariç kararların yüzde 95'i 'oybirliğiyle' alındı

BİRLİKTE ANKARA'YA GİDECEKLER

Bu arada Meclis'teki bu işbirliği çerçevesinde önemli bir adım daha atılacak. Büyükşehir Belediyesi'nin CHP'li Başkanı Tunç Soyer'in "İzmir'in projeleri için Ankara'ya birlikte gitme" talebi AK Parti tarafından kabul edildi. Başkan Tunç Soyer ve AK Partililer önümüzdeki günlerde birlikte Ankara'ya çıkarma yapacak. Eylül ayı başında yapılması beklenen ziyarette Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı projelerle ilgili bakanlıklarda görüşmeler yapılacak. Böylece projelerin bir an önce hayata geçmesinin önü açılacak.

HIZAL: KENTİN ÇIKARLARI ÖNEMLİ

İzmir ve İzmirlinin çıkarına olan her konuda Büyükşehir Belediyesi'nin icraatlarına destek vereceklerini vurgulayan Meclis AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, "Önümüzde 4-4.5 yıllık seçimsiz bir dönem var. İktidarıyla muhalefetiyle İzmirli siyasetçiler olarak, İzmir'in hak ettiği yere gelebilmesi için birlikte mücadele etmek zorundayız. Biz AK Parti Grubu olarak, en başından itibaren İzmirlinin menfaatine olan her konuda Büyükşehir yönetiminin yanında olacağımızı dile getirdik. Bu sözümüzü de hayata geçirdik. Tabii İzmir'in çıkarına olmadığını düşündüğümüz konularda İzmirlilerin bize verdiği muhalefet yetkisini sonuna kadar kullanıyoruz ve kullanmaya devam edeceğiz. Hep birlikte yapacağımız Ankara ziyaretinde de İzmir için önemli kazanımlar elde edileceğine inanıyoruz" diye konuştu.

SOYER: BU İŞBİRLİĞİ BOZULMASIN

"Bu işbirliği zemininde kazanan İzmir oluyor" diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Yeni Asır'a şu değerlendirmeyi yaptı:

"Birbirimizi duymadığımız, görmediğimiz, dinlemediğimiz için birçok yanlış ve eksik anlamaya maruz kalabiliyoruz. Birbirimizi dinledikçe aslında çözülmez sanılan birçok sorunun çözümünde ortaklaştığımızı görüyoruz. İzmir'deki bu işbirliği zemininin hiç kaybolmamasını diliyorum. Bunun için elimden geleni yapmaya devam edeceğim."

KARŞIYAKA İÇİN DE EL ELE

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yaşanan bu olumlu tablonun bir benzeri de Karşıyaka Stadı için yaşanıyor. Eylül ayında Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı Turgay Büyükkarcı, Karşıyaka Belediye Başkanı CHP'li Cemil Tugay ve AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli birlikte Ankara'ya giderek Karşıyaka Stadı ve yeni tesisler için girişimlere hız verecek. Ortak ziyareti açıklayan Kulüp Başkanı Turgay Büyükkarcı, stadın kulübün geleceği için çok önemli olduğunu, bu yüzden Ankara'ya birlikte çıkarma yapacaklarını söyledi.

ŞAHİN: ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

MHP Grup Başkan Vekili Selahattin Şahin, "Seçim bitti. İzmirli bizi hizmet için seçti. Belediye Başkanı CHP'li de olsa biz AK Parti-MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı olarak İzmir'in çıkarına olan konulara destek veriyoruz. Bundan sonra İzmir için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz" dedi.

İŞTE İŞBİRLİĞİNİN GÜZEL ÖRNEKLERİ:

İNDİRİMLİ ULAŞIMIN SÜRESİ UZADI: AK Partililer, sabah ve akşam birer saat toplu ulaşımın yüzde 50 indirimli olmasını öngören Halk Taşıt Uygulaması'na destek verdi. Bu uygulamanın hayata geçmesinin ardından AK Partili Meclis üyeleri, uygulama saatlerinin genişletilmesini önerdi. Bunun üzerine CHP'nin de desteğiyle uygulamanın sabahki bölümünde saatler genişletildi.

MUHTARLARA ÜCRETSİZ ULAŞIM MÜJDESİ: AK Partililer, İzmir'deki muhtarların toplu ulaşımdan ücretsiz yararlandırılması talebini gündeme getirdi. CHP'nin de desteğiyle karar oybirliğiyle kabul edildi.

PARKLARA KAMERA SİSTEMİ KURULACAK: AK Partili Meclis üyeleri çocuk tacizlerinin önüne geçmek için riskli parklara kamera sistemi kurulmasını önerdi. Tüm partilerin desteği sayesinde talep meclis komisyonlarında oybirliğiyle geçti. Önümüzdeki perşembe günkü meclis toplantısında da oybirliği ile kararlaştırılması bekleniyor.

10 KULLANIMLIK ÇOCUK İZMİRİM KARTI: AK Parti, Büyükşehir Belediyesi'ne ait toplu taşıma araçlarında hamile kadınların ve annesi ile birlikte 10 yaşına kadar olan çocuğun 08.00 ile 20.00 saatleri arasında yüzde 50'lik indirimle ulaşım hakkını kullanmasını önerdi. Bunun üzerine belediye, Sosyal Yardım Yönetmeliği kapsamında maddi destek alan ve 0-5 yaş arası çocuğu bulanan ailelere aylık 10 kullanım hakkı veren Çocuk İzmirim kartlarını dağıtmaya başladı. Çocuk İzmirim kartından Ağustos ayı kapsamında 3 bin 118 aile faydalanıyor.

BASINA DESTEK DE OYBİRLİĞİYLE GEÇTI: İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kentteki 7 yerel gazeteye destek için her ay alınan meclis kararlarının bu gazetelerde ilan olarak yayınlanacağını açıkladı. CHP'li üyelerin konuyla ilgili verdiği önergede, bu destek için 'Başkan oluru şartı' istenmesi öngörülüyordu. AK Parti, bu yardımın 'başkan oluru' aranmadan yapılmasını istedi. Yeni Asır, konuyu gündeme getirdi. Yeni Asır'ın haberinin ardından CHP de AK Parti'den gelen bu talebi kabul etti. Komisyonlarda oybirliği ile karar alındı. Perşembe günkü mecliste kararın oybirliğiyle geçmesi bekleniyor.

ERHAN GÜLENÇ

İzmir için evet haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.