• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Vatandaşlardan ’ya zam isyanı

Vatandaşlardan İZSU’ya zam isyanı

17.09.2019, 09:10

’de 1 Eylül itibariyle, orman köylerinde su tarifesi arttı. , Aliağa’nın ’nde sayaçları okumaya 2.5 ay geç gelince, faturalara zamlı tarife yansıtıldı

İzmir'de su fiyatlarında 'Orman kanunu' dönemi başladı. İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU), 1 Eylül'den itibaren orman köylerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarifesine geçti. Uygulamadan mahalle statüsüne geçen 239 eski orman köyü etkilendi. Su faturaları yüzde 257 ila yüzde 924 oranında zamlandı. Bir de bunun üzerine sayaç okumaya 2.5 ay geç gelen İZSU görevlileri eklenince faturalar el yaktı. 65 hanenin bulunduğu Aliağa'nın kırsal Horozgediği Mahallesi'nde yaşayanlar, İZSU'nun faturalara zamlı tarife uyguladığını öne sürdü. 57 yaşındaki 2 çocuk babası emekli Özcan Bora, "İZSU görevlileri köyümüze ayda bir su sayacı okumaya geliyordu. Ancak en son 70 gün önce geldiler. 1 Eylül'den itibaren zamlı tarifelere geçildi. İZSU görevlileri sayaç okumaya zamlı tarifeler devreye girdikten sonra gelince 2.5 aylık faturalarımız zamlı olarak yansıtıldı. Burada bizim ne suçumuz var. İZSU görevlisi geç geldi. Bizim hiçbir suçumuz olmadığı halde yüksek faturalar ödüyoruz. Normalde Eylül ayından önceki Temmuz ve Ağustos faturaları zamlı olmamalıydı. Bu yanlıştan bir an önce dönülsün. Bana normalde 30-40 lira su faturası geliyordu. Son faturam 210 lira. Bize kazık attılar" dedi.

EV KİRASI GİBİ
1080 liralık su faturasını görünce neye uğradığını şaşıran 5 çocuk babası 73 yaşındaki Yusuf Türkel, "Ev kirası gibi su faturası ödüyoruz. İZSU'nun görevlileri geç geldi diye fatura bize yansıdı. Faturalarımızın 2 aylık bölümünün zamsız olarak yansıtılması gerekiyordu. Ancak hepsini zamlı tarifeden kestiler. Hakkımızı helal etmiyoruz" diye konuştu. Öte yandan Horozgediği Mahallesi'nde 1700 lira bedelle en yüksek faturayı ödeyen Ali Türkel, "Bu kadar yüksek su faturası mı olur? İZSU görevlileri geç geldi, fatura bize çıktı" diye isyan etti. Torbalı'da yaşayan Şehitler Mahallesi sakinleri de tarife değişikliğine itiraz etti. Maaşlarının büyük çoğunluğunu su faturalarına gideceğini ifade eden mahalle sakinleri, uygulamadan vazgeçilmesini istedi.

Egeli Sabah

Vatandaşlardan İZSU’ya zam isyanı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN