• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Temiz hava için 533 bin lira ceza

İzmir'de kömür satış yerlerinde denetimler devam ediyor. Hava kirliliğini önlemek için yapılan çalışmalar kapsamında izin belgesi olmadan kömür satışında bulunan ve standartlara uygun satışta bulunmayan yerlere 533 bin liralık ceza verildi.

Temiz hava için 533 bin lira ceza
Giriş Tarihi: 3.12.2019

İzmir'de kömür satış yerleri ve merkezi ısıtma sisteminde kömür kullanan apartmanlar aralıksız denetleniyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi hava kirliliğini önlemek için çalışmalarını sürdürüyor. Hava kirliliği denetim ekipleri, bu yılın Ocak ile Kasım ayları arasında 364 kömür satış yerinde bin 93 denetim yaptı. Kömür yakıtlı merkezi ısıtma sistemine sahip 380 apartmandaki denetim sayısı ise bin 287'yi buldu. İzin belgesi olmadan satış yapan ya da yılda en az iki kez alınan numunelerin analizi sonucunda, sattığı kömürün standartlara aykırı olduğu tespit edilen dört firmaya Çevre Kanunu kapsamında 533 bin TL'lik idari para cezası kesildi. Standartlara aykırı kömürlerin satışı ise durduruldu.

NELERE DİKKAT ETMELİ?
Hava kirliliğinin önlenmesinde kaliteli yakıt kullanımı ve yakma sistemlerinin tekniğe uygun olması önem taşıyor. Yurttaşlardan baca temizliklerini zamanında yaptırmaları isteniyor. Yurttaşlar, boyalı ve cilalı malzemeler ile plastik malzemelerin kullanılmaması konusunda uyarılıyor.

Temiz hava için 533 bin lira ceza haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA