• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kim takar Bay Kemal’i

Kim takar Bay Kemal’i
Giriş Tarihi: 18.1.2020

Genel Başkanı , açıklaması yaparken CHP’li Gaziemir Belediye Başkanı ’nın yeni yılla birlikte yapılması gereken memur maaşlarını indirmesi, “Kılıçdaroğlu’nu takan yok” dedirtti.

CHP Parti Meclisi (PM), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. Toplantının açılışında konuşan Kılıçdaroğlu, "2020 yılı için asgari ücret en az 2 bin 500 lira olmalıdır dedik. Hangi rakamı telaffuz ettiysek önümüzdeki süreçten itibaren Cumhuriyet Halk Partili bütün belediyelerde asgari ücret net 2 bin 500 lira olacak" dedi.

İRONİK CHP TABLOSU
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu asgari ücret açıklaması yaparken CHP'li Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda'nın yeni yılla birlikte zam yapılması gereken memur maaşlarını indirmesi ironik bir CHP tablosu yarattı. Arda, bugüne kadar örneği görülmemiş bir şekilde memurlara toplu sözleşme gereği maaş gibi ödediği 2 bin 577 liralık sosyal denge tazminatını bin 160 lira civarına düşürme kararı aldı. Böylece Arda, memur sendikasıyla 7. ayda törenle imzaladığı toplu sözleşmeyi de yok saymış oldu.

MESAJLA TEHDİT ETTİ
İsyan eden memurlar, maaş bordrolarını imzalamazken yönetim gönderdiği yazı ile çalışanları 'İmza atmazsanız hakkınızda devlet memurları kanununa göre yasal işlem başlatılır' diye tehdit etti. Memurların karara direnmesini gündeme taşıyan Yeni Asır'ın haberinden sonra Gaziemir Belediyesi bu ay eksikW yatırılan maaşların tamamlanacağını ve sosyal denge tazminatların 2 bin 577 lira olarak yatırılacağını belirtti. Edinilen bilgiye göre önümüzdeki aylarda sosyal denge tazminatının indirilmiş hali olan bin 160 lira yatırılacağı öğrenildi.

HAKKI GASP ETMESİN
Konuya ilişkin açıklama yapan AK Parti Gaziemir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Uğur İnan Atmaca, "Önceki yıllarda memur kardeşlerimizin sosyal denge tazminatına ilave olarak yakacak, çocuk, kırtasiye, ulaşım, yılda bir kaç kez verilen ikramiyeler gibi birçok farklı kalemde sendikal ve kanuni hakları bulunmaktaydı. Bir kaç yıl önce tüm bu haklar yıllık toplam tutarın 12 aya bölünmesi suretiyle aylık ortalama bir bedel olarak verilmeye başlandı. Son yapılan Temmuz ayındaki sözleşmede de bu gelenek bozulmadı. Ancak bu yaşadığımız süreçte Sayın Arda kamuoyunu yanıltacak açıklamalarına bir yenisini ekledi ve maalesef imzaladığı sözleşmeye aykırı işler yapmaya çalıştı. Yani bugün ödenen bedelin tamamı sosyal denge tazminatı değildir. Lütfen kamuoyunu yanıltmasın ve emekçinin kazanılmış haklarını gasp etmesin" dedi.
"BU AÇIKLAMALAR KARŞILIK BULMAZ"
AK Parti Gaziemir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Uğur İnan Atmaca, Göreve geldiği 31 Mart seçimlerinden bugüne emekçiyle uğraşan Başkan Arda'nın bu emekçi düşmanı tavrından dolayı Sayın Kılıçdaroğlu'nun CHP'li belediyelerdeki asgari ücret açıklamasının Gaziemir Belediyesi'nde karşılık bulacağına inanmıyorum" dedi.

NİDA ALADAĞ / YENİ ASIR ÖZEL


Kim takar Bay Kemal’i haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA