• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

190 deve Torbalı’da arenaya indi

4 yıldır Torbalı’da özlemi duyulan Deve Güreşleri Festivali’nin 12.’si, dün Özbey Arena’da Ege, Marmara ve bölgelerinden gelen pehlivan develerin katılımıyla gerçekleşti.

190 deve Torbalı’da arenaya indi

03.02.2020, 13:26

Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinde bir gelenek haline gelen ve 60 değişik yerde yapılan deve güreşlerinin "bölgenin en büyük organizasyonu" olarak ünlenen Torbalı Deve Güreşleri Festivali; Aydın, Manisa, Balıkesir, Muğla, Antalya ve Çanakkale bölgelerinden 190 devenin katılımıyla gerçekleşti. 190 pehlivan devesi 4 yıl aradan sonra Torbalı Belediyesi tarafından düzenlenen festivalde kıran kırana mücadele etti. Yaklaşık 30 bin güreşseverin takip ettiği festivalde, binlerce vatandaş hem güreş özlemini giderdi hem de sıcak havanın tadını çıkardı.4 YIL ARADAN SONRA GERÇEKLEŞTİ
Torbalı'da 'Deve Güreşi Festivali' 4 yıl aradan sonra yeniden düzenlendi. İlçe ve bölge halkının en büyük eğlencelerinden olan, tarihi ve kültürel ögelerin yaşatıldığı festival organizasyon olarak tam not aldı. Bölgenin yanı sıra Antalya ve Çanakkale gibi şehirlerden pehlivan develerin boy gösterdiği festival renkli görüntülere sahne oldu. 190 devenin katıldığı, farklı kupalar için güreşlerin gerçekleştiği festivale 30 bin kişi katıldı. Özbey Mahallesinde bulunan Arena'da gerçekleşen festivalin komite başkanlığını tecrübesiyle bilinen Mehmet Kurt üstlendi. Festivale Torbalı Belediyesi vatandaşı ücretsiz taşıdı. Kurulan stantlarda alışveriş yapma fırsatı da bulan vatandaşlar, güzel havanın tadını yaktıkları mangallarla çıkardı."DEVECİLİK TORBALI'DA AYRI ANLAM İFADE EDİYOR"
Festivalde yoğun ilgi ile karşılaşan Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur, "Devecilik kültürü ve deve güreşleri için Torbalı ayrı bir anlam ifade etmektedir. 4 yıldır ilçede çeşitli gerekçelerle bu organizasyon yapılmıyordu. Göreve gelir gelmez, bu özlemi gidermek için gerekli çalışmalara başladık. Katılımın yoğun olması bizi sevindirdi. Geçmişi yüz yıllar öncesine dayanan bir geleneği hala yaşatabiliyor olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Kültürümüzde olan benzer etkinlikleri, gelenekleri yaşatmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

190 deve Torbalı’da arenaya indi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA