• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Memurların hak isyanı büyüyor

Memurların hak isyanı büyüyor

25.2.2020

Gaziemir Belediyesi'nin CHP'li Başkanı Halil Arda'nın Sayıştay kararlarını gerekçe göstererek Toplu İş Sözleşmesi'nde bulunan memur maaşlarındaki sosyal denge tazminatlarını 3 bin liradan bin liraya düşürmesinin ardından memurların isyanı sürüyor. Belediye binası önünde ikinci eylemlerini gerçekleştiren Tüm Yerel Sen'e bağlı yaklaşık 100 memur, Temmuz ayında törenle imzalanan TİS'i tek taraflı fesheden başkan Arda'nın bu karardan dönmesini istedi. Eylem sırasında muhabirlerin sorularını yanıtlayan Tüm Yerel Sen 2'Nolu Şube Başkanı Özgür Işık, "Gaziemir Belediyesi'ne çıkan bir zimmet yok. Toplu iş sözleşmesinin neden feshedildiğine dair bir yazı istedik. Dava açmak için yazının gelmesini bekliyoruz. Mücadelemize devam edeceğiz" dedi. Açıklamanın ardından çalışanlar, "Toplu sözleşme hakkımız, söke söke alırız", "Zafer direnen emekçinin olacak", "Başkan elini cebimizden çek" ve "Hak hukuk adalet" yazılı dövizlerle eylem yaptı.

HAKKIMIZI İSTİYORUZ
Sorunun çözülememesi durumunda eylemlerini sertleştirerek devam ettireceklerini açıklayan Türm Yerel Sen 2'nolu Şube Başkanı Özgür Işık, " Gaziemir Belediyesi ile bizim aramızda 2 yıllık imzaladığımız TİS var. Normalde bu sözleşmenin 2021 Nisan ayına kadar süresi var. Biz burada sözleşmeden doğan haklarımızı istiyoruz. Hakkımızı alana kadar eylemlerimiz sürecek" ifadelerini kullandı.

SOSYAL DENGE TAZMİNATLARI DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ
Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Temmuz 2019'da memurlara toplu sözleşme ile verdiği zammı baskıyla geri almış, bu kararına da Sayıştay Temyiz Kurulu'nun bir kararını gerekçe göstermişti. Arda'nın kararının ardından memurlara 3 bin lira civarında ödenen 'sosyal denge' tazminatı bin 100 liraya düşürülmüştü.

MERT ALPDÜNDAR

Memurların hak isyanı büyüyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.