• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'deki yatık binalarda yıkım başladı

'in Karşıyaka ilçesinde, ‘yatık binalar’ olarak bilinen ve İzmir Valiliği'nin kararıyla tahliye edilen apartmanlarda ilk yıkım çalışması başladı.

İzmir'deki yatık binalarda yıkım başladı

02.03.2020, 15:04

Karşıyaka ilçesindeki Bostanlı'da, dolgu zemine inşa edildiği için zamanla eğilen ve yaklaşık 40 yıldır yatık halde duran binalar için İzmir Valiliği tahliye kararı vermişti. Alınan kararda AFAD'ın 2017'de hazırladığı depreme dayanıklılık raporu etkili olurken, karar Karşıyaka Belediyesine de tebliğ edilerek binaların hızla boşaltılması istenmişti. Bunun üzerine konut ve iş yerleri tahliye edilmişti.

Yılardır yatık binalar olarak bilinen yapılarla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Bölgeye gelen Karşıyaka Belediyesi'nin iş makineleri binalarda yıkım çalışmasını başlattı.

Yıkım çalışması hakkında Karşıyaka Belediyesi'nden yapılan açıklamada, "Ekiplerimizce yapılan incelemede, ilgili binanın maliklerince tahliye edildiği; ancak zemin kat kolonlarının beton pas paylarının patladığı, kolon sarmal ve boyuna donatılarının zarar gördüğü, yapının yıkılacak derecede tehlikeli hale geldiği, çevre sağlığı can ve mal güvenliği açısından risk teşkil ettiği belirlendi. Bunun üzerine belediyemiz Encümen Kararı ile taşınmazın ilgili kanun çerçevesinde yıkımına karar verildi. Yıkım işlemler, birkaç gün içerisinde tamamlanacak. Diğer apartmanlarla ilgili çalışmalar ise devam ediyor" denildi.

Diğer yandan, Karşıyaka Belediyesi tarafından bin 359 ada ile ilgili geçen ocak ayında hazırlanan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne gönderilen imar planı değişikliği için de onay bekleniyor. Büyükşehir onayının ardından plan yürürlüğe girecek ve binaların yeniden inşa edilmesi için süreç başlamış olacak.Boşaltılan ilk binalardan biri olan ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce 6306 sayılı yasa kapsamında 'riskli yapı' tespiti onaylanan apartmanın yıkımı, birkaç gün içerisinde tamamlanacak. Bostanlı Cemal Gürsel Caddesi 1359 ada üzerindeki diğer ilgili binaların ise yasa çerçevesindeki işlemlerinin sürdürüldüğü kaydedildi.

İHA

İzmir'deki yatık binalarda yıkım başladı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.