• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Dünya artışında ilk üç ’den! birinci sırada

piyasasında küresel fiyat artışlarını ölçen firmasının endeksinde ilk üç ’den çıktı. Yüzde 28.1 artışla birinci olurken, 26.4’le ikinci, ise 20.2 oranıyla üçüncü sırada yer aldı

Dünya emlak artışında ilk üç Türkiye’den! İzmir birinci sırada
SABAH

08.10.2020, 09:26

Dünyada konut fiyatlarının son bir yılda en fazla pahalandığı kentler listesinde üç Türk şehri zirveye yerleşti. Knight Frank firması tarafından her çeyrekte yenilenen Global Kentler Fiyat Endeksi verilerine göre, 12 aylık dönemde konut fiyatlarının yüzde 28.1 arttığı İzmir birinci oldu. 150 kent içinde Ankara yüzde 26.4'lük artış oranı ile ikinci olurken, İstanbul yüzde 20.2 ile üçüncü sırada yer aldı.

BEŞ ŞEHİRDEN BİRİ DÜŞTÜ
Türkiye'den üç şehir dünya ortalamasının da çok üzerinde bir artış yaşadı. Analiz edilen 150 şehirde ortalama yıllık fiyat artışı yüzde 3.4'te kaldı. Şehirlerin yüzde 19'u yıllık ortalama fiyat düşüşü kaydederken 16 şehir çift haneli fiyat artışları kaydetti. Filipinler Manila yüzde 18 ile dördüncü sırada yer alırken, St. Petersburg yüzde 16.2 ile beşinci sıraya oturdu. Ancak bu fiyat artışlarının yerel para birimleri üzerinden olduğu, Türkiye ve Rusya gibi ülkelerde devalüasyon etkisinin hesaba katılmadığı, yani reel değil nominal bir artış olduğu da belirtiliyor.İTALYA ARTIŞA GEÇTİ
İtalyan şehirleri de fiyat artışı kaydedenlerden. Bir yıl önceki yıl hiç artış olmayan İtalya'da bu yıl yüzde 3 artış yaşandı. Milan, her yılbaşı çekerken bu yıl da yüzde 11 büyüme yaşadı. Stockholm'de yıllık fiyat artışı yüzde 5'ten 6'ya yükselirken, Göteborg'da yüzde 2'den yüzde 4'e çıktı. Phoenix ise ABD şehirleri arasında lider durumda. Phoenix'te yüzde 9'luk fiyat artışı yaşandı. ABD şehirleri ortalama olarak yıllık büyüme oranlarının düştüğünü gördüler. Mart'ta yüzde 4.2'den Haziran'da yüzde 3.9'a gerileme yaşandı.

Dünya emlak artışında ilk üç Türkiye’den! İzmir birinci sırada haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.