• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Harmandalı diken üstünde!

Harmandalı diken üstünde!

23.2.2021

İzmir'in Çiğli ilçesindeki Harmandalı Katı Atık Depolama Tesisi'nin yanı başında yükselen dağlık bölgede oluşan derin yarıklar, göçük ve heyelan mahalle sakinlerini tedirgin ediyor.

Bazı evlerin tahliye edildiğini bildiren Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Dursun Ali Kazar, durumu defalarca belediyeye bildirdiklerini söyledi.

BELEDİYE 'DEPREM' DİYOR

Dağlık bölgede yaşanan sıra dışı çökmeler ile kayalardaki yarıkların çöp tesisindeki metan gazı yanmasından kaynaklandığını iddia eden Muhtar Kazar, "Bilimsel çalışma yapılmasını istiyoruz. Gerçek o zaman anlaşılır. Belediye, bize cevap olarak dağdan toprak alınması, aşırı yağışlar, deprem gibi konuları sebep gösteriyor. Biz de 'çöp tesisindeki depo gazından' kaynaklandığını iddia ediyoruz. Belediye, kendi düşüncesine göre rapor hazırlıyor. Oysa bölgede 7 Ağustos 2019 tarihinden beri göçme var. Biz dağdaki değişiklikleri depremden önce de belediyeye bildirdik" dedi. Belediye yetkilileri ile aralarında yaşanan sorunun çözümünün tarafsız yapılacak bilimsel araştırmalar olduğunu savunan Kazar, "Buradan yetkililere sesleniyorum; İlgili bakanlıklarımız ile valiliğimize ve kaymakamlığımızdan rica ediyorum.

Mahalle halkı, sorunun çöp toplama tesisindeki metan gazından kaynaklandığını biliyor. Belediye yetkilileri de gerçek nedenin bu olduğunun farkında. Ancak bunu kabullenmek istemiyorlar. O halde araya kurumlar girsin, tarafsız bilimsel çalışma yapılsın. Daha büyük felaketler yaşamadan sorunumuz çözülsün istiyoruz" diye konuştu.

Harmandalı diken üstünde! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.